Vesnička Holašovice: Unikátní soubor více než dvaceti usedlostí je od roku 1998 zapsán na seznamu UNESCO

29. květen 2025

Vesnice Holašovice ležící asi 16 kilometrů západně od Českých Budějovic je zmiňována od poloviny 13. století. Dispoziční řešení její návsi napovídá, že byla založena takzvaně na zelené louce jako součást kolonizačních snah v jihočeském pohraničí.

Vesnice si zachovala středověký systém řazení budov propojených zdmi s brankami a klenutými vjezdy. V 19. století se sedláckým rodinám dařilo, získaly více peněz a svůj stav chtěly náležitě dát na odiv. Začaly přestavovat staré dřevěné stodoly a své dvory. Přitom se inspirovaly tehdejšími stavbami šlechty a kostelů. Daly tak svým stavením originální podobu, které dnes říkáme selské baroko, nemající v Evropě konkurence.

Bohatě zdobená průčelí domů se širokými volutovými štíty jsou dokladem nápaditosti a dovednosti venkovských stavitelů.

Unikátní soubor více než dvaceti usedlostí je od roku 1998 zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.