Věž kostela Povýšení svatého Kříže v Karviné láká celoročně k výstupu

9. leden 2017
Česko – země neznámá

Točité kamenné schody vedoucí na věž kostela Povýšení svatého Kříže v Karviné zdolávají nohy zvoníků už 500 let. Jsou značně prošlapané a je v nich možné doslova číst. Kdo byli lidé, kteří několikrát denně vyšli až nahoru a zkušenýma rukama rozhoupali zvony? Od října 2015 mohou do věže zavítat i běžní turisté.

Věž prošla důkladnou rekonstrukcí a Společenství karvinských zvoníků se rozhodlo, že zpřístupní své hájemství i ostatním lidem. A ukázalo se, že je o ně velký zájem. Člověk je tvor zvídavý, a i když mu nebyla dána křídla, rád se podívá na svět z výšky.

Výstup na věž karvinského kostela Povýšení svatého Kříže je nejen cestou za krásným rozhledem na Karvinou a její okolí, ale také procházkou po dějinách kostela. Ten je mimochodem nejstarší dochovanou stavbou v Karviné.

Jeho výstavba se datuje mezi koncem 13. a počátkem 14. století, brzy po založení města Fryštátu (dnešní Karviné) za vlády Meška I. z rodu Piastovců. Kostel v průběhu věků i v důsledku ničivých požárů měnil svůj vzhled. Gotické prvky je ale možné obdivovat dodnes. Stejně tak cenné středověké malby na zdi znázorňující utrpení světic.

U kostela původně stávala dřevěná věž, která lehla popelem. Mezi lety 1515 a 1530 vyrostla nová vysoká čtyřboká věž zakončená dřevěným ochozem a cibulovou střechou. I ta několikrát změnila svou podobu, což dokumentují fotografie v galerii prvního poschodí věže. V dalších patrech mohou návštěvníci obdivovat srdce železných zvonů, které byly po válce ulity v Třineckých železárnách jako náhrada za původní zvony. Na jednom ze starých trámů je k vidění i důkladná práce červotočů. Je zřejmé, že suky malým škůdcům opravdu nechutnají.

V současné době se mohou karvinští kochat zvukem rovnou tří zvonů

V nejvyšším patře věže se můžete konečně rozhlédnout po Karviné, její historické části Fryštátu a okolí. A protože do věže pravděpodobně půjdete s někým ze Společenství karvinských zvoníků, nechají vás nahlédnout i do své práce. Zkušeně se rozhoupají na laně a rozezní jeden ze čtyř majestátných zvonů.

Věž kostela Povýšení svatého Kříže v Karviné je přístupná celoročně vždy první sobotu v měsíci. Skupiny nad 20 osob si mohou předem objednat prohlídku. Kontakt najdete na stránkách farnosti http://www.farnost-karvina.cz.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.