Voda zkrocená v kašnách

Tachovskou kašnu stejně jako městský znak zdobí lvi

Starobylé město Tachov bývalo nedobytnou pevností. Dokladem toho jsou dodnes dochované městské kamenné hradby se střílnami kolem centra města. Příjemným výletem do historie je také náměstí Tachova, které lemují domy různých architektonických slohů. Celému náměstí dnes dominuje kašna, která tu stojí od 19. století.

Od stavby kašny jeho autory neodradila ani skutečnost, že je celé náměstí z kopce. Záhy po dostavbě uměleckého vodního díla se kašna stala cílem všech, kteří do historického městečka zavítali.

Kašnu tvoří čtvercový půdorys asi 4 x 4 metry. Uprostřed je vysoký sloup ve tvaru poháru. Podle Pavla Voltra z tachovského zámku jde o pozdně empírový odkaz na antické vzory. Po stranách sloupu jsou čtyři chrliče vody ve tvaru lvů. Lev je dodnes součástí znaku města Tachov.

S rozmachem motorismu dorazil na náměstí i benzín

Historickou zvláštností tachovského náměstí je první čerpací stanice benzínu, která v Tachově vyrostla počátkem minulého století právě pod kašnou. Kromě vody tak Tachované na náměstí čerpali i benzín do svých aut. Ta doba už je ale dávno pryč.

Kolem kašny je dnes pěší zóna. Jediné, co připomíná auta, je asfalt, který trochu kazí celkový dojem z historického tachovského náměstí. Podle Pavla Voltra ale asfalt snad brzy zmizí. „Město Tachov už se intenzivně připravuje na rekonstrukci náměstí a nevzhledný asfalt konečně zmizí.“

Do té doby se klidně usaďte u dodnes funkční empírové kašny a zaposlouchejte se do libých tónů vody. Stejně tak, jako lidé třeba před sto lety.

autor: Pavel Halla | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.