Voděnka je nenáročná pokojová rostlina. Sběratelka z Vysočiny jich pěstuje desítky druhů

30. říjen 2021

Lidé nesbírají jen známky, pohlednice nebo nálepky od sýrů. Sbírat je možné i rostliny. Třeba takových voděnek, nejobyčejnějších pokojovek, jsou desítky druhů. Liší se zabarvením, velikostí, ale i způsobem pěstování.

Voděnka je nenáročná rostlina, která se snadno množí, rychle rostou a pěstovaly je už naše babičky. „Já už mám přes padesát druhů voděnek a teď se k tomu lidé hodně vrací,“ říká Jana Fučíková z Koněšína na Vysočině. Většina druhů voděnky se množí tak, že řízek ponoříme do vody. Do několika dnů obvykle zakoření. Existují i sukulentní druhy, ty pouštějí kořeny později.

Pěstitelka přiznává, že má ráda růžovou barvu. To byl také jeden z důvodů, proč se věnuje právě voděnkám. „Hodně jich je dorůžova, dozlata,“ říká a ukazuje na květináče, ve kterých rostou voděnky i několikabarevné. „Ani v botanických zahradách mi nedokázali přesně objasnit názvy. Je v tom strašný nepořádek.“ Založila proto skupinu na facebooku, kde si o voděnkách píše už asi 700 pěstitelů. Sama si hýčká i vzácnější druhy voděnek, některé pořídila v zahraničí.

Jeden ze vzácnějších druhů voděnky

Začátečníkům radí prostě si někde, klidně i v hobbymarketu, koupit voděnku. Doporučuje například zebrinu, která se hodně rozrůstá. Druhá možnost je darovaný řízek. 

Jak zacházet s darovaným řízkem si poslechněte v reportáži.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová