Vodní meloun ve společnosti nikdy nebereme do ruky a neukusujeme, ale vždy používáme příbor
S létem přichází chuť na něco sladkého, osvěžujícího a ovocného. Přichází sezóna vodního melounu. Pokud ho ale dostaneme na zahradní párty, v restauraci nebo někde na banketu, může v tom být úskalí. Jak by se tedy vodní meloun měl podle společenských zásad správně jíst?
Vodní meloun s červenou dužninou se v restauracích podává většinou jako salát. To znamená, že je nakrájený na kostičky. Nicméně se může stát, že ho dostaneme nakrájený jen na výseče. V takovém případě musíme oddělit dužninu od slupky a nakrájet si sami jednotlivá sousta na talířku. Nikdy nebereme celou výseč melounu do ruky a neukusujeme ho!
Jak používat příbor na meloun
Obvykle k porcování používáme nůž, lžíci nebo malou desertní lžičku. Nožem vykrajujeme plátky dužniny z nitra melounu, na talířku je krájíme na kousky a ty potom konzumujeme vidličkou. Jestliže nedostaneme nůž, vykrajujeme lžičkou přímo z dužniny kuličky. Ty si klademe na talířek a potom je najednou konzumujeme. Je to taková společenská hra.
KE KOUPI V E-SHOPU RADIOTEKA.CZ
Ladislav Špaček
Patří k největším odborníkům na vývoj etikety i její současnou podobu. Vystudoval Pedagogickou fakultu v Ostravě a Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.
Na začátku učil vývoj české gramatiky, později se stal redaktorem a moderátorem v Československé televizi. Nejznámější byl ovšem jeho post tiskového mluvčího prezidenta republiky Václava Havla mezi lety 1992 a 2003.
Během této doby se účastnil bezpočtu společenských událostí vrcholného charakteru. Navštívil více než padesát zemí světa, setkal se s desítkami prezidentů, králů a jiných hlav států.
Dnes píše knihy o etiketě a pořádá odborné přednášky a cvičení v tomto oboru.
Jeho rady z etikety uslyšíte v našem vysílání v pořadu Pochoutkový rok každou neděli po 10. a v repríze po 21. hodině na všech regionálních stanicích Českého rozhlasu.