Volákův kopec v Kameničkách je kouzelný nejen na obraze Antonína Slavíčka
Když se řekne „U nás v Kameničkách“, možná se vám vybaví březová alej, hladina vesnického rybníka a bílá oblaka. Přesně tak totiž vypadá slavný obraz malíře Antonína Slavíčka. A do míst, která byla předlohou mistrova díla, se vydáme právě teď. Kameničky se nacházejí poblíž Hlinska v Pardubickém kraji.
Kameničky se do povědomí národa zapsaly jako Slavíčkovy Kameničky. Na počátku minulého století si tento kout malíř zamiloval. Přečetl si prý román Karla Václava Raise „Západ“, který vypráví příběhy z Kameniček, a líbil se mu natolik, že spisovatele poprosil, aby mu v Kameničkách sehnal ubytování. Antonín Slavíček pak během několika let v Kameničkách namaloval na 70 obrazů.
V obci sice od Slavíčkových dob ubyly roubenky, ale krajina se za více než sto let v podstatě nezměnila. Dokonce ani místo poblíž Volákova statku, kde vznikal obraz „U nás v Kameničkách“. Antonín Slavíček na něm zachytil i Volákův kopec, někdy zvaný také Vojtěchův. Dnes se na něj chodí hlavně kvůli krásným výhledům do okolí, přírodně a koupání.
Jezero na kopci
Volákův kopec leží v bezprostřední blízkosti Kameniček, od roku 1990 je chráněn jako přírodní rezervace. S nadmořskou výškou 673 metrů patří k nejvýše položeným místům Chrudimska. Zajímavostí je vrcholové jezírko, které vzniklo na místě někdejšího žulového lomu. Lidé ho využívají v létě k osvěžení a odpočinku, okolí jezera je zalesněné.
V okolí Volákova kopce si krajina zachovala svůj původní ráz. Střídají se tu skupiny bříz a jeřábů. Na místech rašelinných luk se vyskytuje i chráněná masožravá rostlina rosnatka. Volákův kopec byl dříve označován jako místo, kde se vyskytuje tetřívek obecný. Toho ale podle obyvatel Kameniček už dlouho v této lokalitě nikdo tokat neslyšel.
Z Volákova kopce jsou při pohledu jižním a jihovýchodním směrem vidět výrazné hřbety Žákovy hory, Devíti skal nebo Kamenného vrchu. Při jižním úpatí kopce leží rybník Krejcar a nedaleko něj Groš, druhý největší rybník na katastru Kameniček.
Malebná krajina přilákala i filmaře
Typickou Slavíčkovskou krajinu uvidíte i při pohledu severním a severozápadním směrem. Například dlouhou březovou alej podél silnice na obec Chlumětín. Harmonii neruší žádné sloupy vysokého napětí, i proto si okolí Volákova kopce vybrali filmaři pro natáčení některých scén pohádky Lotrando a Zubejda.
Na úpatí Volákova kopce stojí tzv. Volákův statek. Právě na jeho výměnku se Antonín Slavíček v roce 1903 ubytoval a po následující roky sem přijížděl i s celou rodinou. Pohled do krajiny, směrem od statku, zachytil Antonín Slavíček na mnoha svých obrazech.
S pobytem Antonína Slavíčka v Kameničkách a jeho návraty do milované obce je spojená místní fara. Právě tam dnes najdete Galerii Antonína Slavíčka. Vévodí jí originální divadelní opona, kterou malíř vytvořil pro místní ochotníky. Galerie je otevřená během prázdninových měsíců.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bývalý dobrovolný strážce nenese vinu za obří požár v Českém Švýcarsku, rozhodl soud
-
Bob Dylan na cestě k tvůrčí svobodě. Snímek Úplně neznámý je víc hudební film než biografie
-
Organizátor protestů: Blokáda a stávka? Fico mluví o našem e-mailu s nástřelem nenásilných strategií
-
‚Ani zdravé dítě by takový stres nevydrželo.‘ Válka na Ukrajině silně doléhá na děti, potřebují zvláštní péči