Volfovi: Mistři kolovečské keramiky

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cimbál připravený pro Marcela Commendanta

Chodsko je kraj hrdých lidí, specifického folklóru a silných lidových tradic. Výroba keramiky je v městečku Koloveč poblíž Domažlic datována už od 15. století a už od roku 1785 ji tam vyrábí už v sedmé generaci rodina Volfů.

Rodinnou tradici založil Lambert Volf a řemeslo se v rodině předává z otce na syna, dnes jej v poslední archaické dílně v republice provozují Rudolf Volf se synem Martinem. Kolovečská kermaika se po staletí nezměnila, je typická červenohnědou barvou a spedicálním dekorem. Od roku 1900 přibyla k červenohnědé variantě i keramika modrá.

Volfovi zpracovávají keramiku z vlastní hlíny a dodržují při její výrobě veškeré archaické postupy. Za to získal Rudolf Volf od ministerstva kultury "Nositel tradice lidového řemesla". Za tajemstvím kolovečské keramiky se do Volfových dílny do Kolovče na Chodsku vydala Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?