Vrch Bořeň na severu Čech je rájem horolezců i pěších turistů
Bořeň je jeden z největších povrchových znělcových útvarů v Evropě. Patří k dominantám Českého Středohoří. Svými 539 metry se vypíná nad městem Bílina a od nepaměti přitahuje pozornost. Na vrcholu stanul v 17. století například významný český historik Bohuslav Balbín nebo světaznalý cestovatel Alexandr von Humboldt, který si nadšení z rozhledu zanesl i do svého deníku.
Menšího sourozence má Bořeň v americkém státě Wyoming. Pod názvem Devils Tower (Ďáblova věž, 264 metrů) je v seznamu národních přírodních památek USA. Bořeň má od roku 1946 statut rezervace a od roku 1977 je národní přírodní památkou.
Hora vznikla už ve třetihorách, kdy sopečná činnost vyzvedla podloží, a následně ve čtvrtohorách eroze vypreparovala unikátní znělcovou kupu. K jejímu názvu se váže pověst o manželce knížete Kroka, otce dcer Kazi, Tety a Libuše. Když kníže Krok zemřel, jeho zoufalá manželka jménem Bořena bloudila krajinou a zdálo se jí, že z vrcholu hory vidí dole Krokovu šedou hlavu – vrhla se za ním a zemřela. Lidé pak po ní horu pojmenovali.
Půvabné je čtení o Bořeni ze spisu Bohuslava Balbína o krásách české země: „Staří vykládají, že tu byli někdy spatřeni draci, že ve svém nitru chová zlato, stříbro a drahé kameny, ale také hady s korunkami a že tam rostou vzácné byliny... To všechno vyprávějí dávné zkazky. Sám myslím, že je to pravda.“
Na Bořeni si užijí zdatní horolezci i úplní začátečníci
První horolezci zdolali Bořeň už na počátku minulého století, jména prvovýstupců sice neznáme, ale jména následovníků – Gregora a Bertholda ze žateckého Alpského klubu - jsou zachována i v názvech zdejších skalních útvarů.
Zdejší terén sloužil odedávna i jako trénink pro vysokohorské lezení. Díky rozmanitosti skal a aktivitě Horolezeckého oddílu Bořeň Bílina si tu užije jak začátečník, tak i velmi zkušený horolezec. Patří sem ale také důrazné upozornění: v zájmu vlastní bezpečnosti dbejte pokynů, které najdete i u dveří chaty Bořeň.
K Bořeni se dostanete snadno autem. Vyjet se dá až ke stejnojmenné chatě, ale nahoru už musíte po svých, po dvou a místy i po čtyřech. To dá trochu zabrat, a tak každé ze sedmi zastavení zdejší naučné stezky je vítanou chvilkou odpočinku. Dozvíte se u nich o geologii i živé přírodě.
Žije tu například 92 druhů ptáků, z toho 22 je zvláště chráněných. Ještě obdivuhodnější je rostlinstvo, roste tam například vzácná astra alpská, hvozdík sivý, tařice skalní a stovky dalších, botanikové tu napočítali na 500 druhů. Po území národní přírodní rezervace se pohybujte jen po vyznačených cestách a s respektem k tomuto přírodnímu dílu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Jak nebezpečná je situace v jaderné elektrárně v Záporoží? Rusům slouží jako ‚štít‘, svět se bojí havárie
-
Jak se stavět k útoku na spisovatele Rushdieho? ‚Musíme trvat na svobodě projevu,‘ říká Žantovský
-
ONLINE: Rusové tvrdí, že získali plnou kontrolu nad obcí Pisky, podle Kyjeva lité boje pokračují
-
OBRAZEM: Prahou prošel duhový průvod Prague Pride, účastnilo se ho až 60 tisíc lidí