Vydejte se cestou zlatokopů v Amálině údolí u Kašperských Hor

2. červenec 2015
Česko – země neznámá

Okolí Kašperských Hor v západních Čechách je dodnes doslova prošpikované až dvěma stovkami štol. Těžilo se tu totiž zlato. Štoly jsou dnes z bezpečnostních důvodů uzavřené. V údolí Zlatého potoka se přesto můžete vypravit do dob zlaté horečky. Stále tu teče kdysi zlatonosný, dnes jen názvem Zlatý potok a projít si můžete i cestu zlatokopů. Zážitek ještě umocní krásná šumavská příroda plná lesů a pastvin.

Do údolí Zlatého potoka se dostanete z náměstí v Kašperských Horách. Tady začíná i končí naučná stezka - Cesta zlatokopů, na které se nachází údajná přehrada zlatokopů. Cestou z náměstí sejdete až k rozcestí, u kterého už je slyšet zurčení potoka. Kdysi se právě tady rýžovalo zlato. Teprve poté, co bylo všechno zlato na povrchu vyrýžované, pustili se středověcí hledači cenného kovu do kopání. A vzali to pěkně ve velkém.

Dodnes tu po nich v okolí zůstalo téměř 200 štol a dalších pomocných důlních děl. Štoly jsou dnes opuštěné a nepřístupné. V některých našli svoje zimoviště vzácní netopýři. V jedné ze štol se už přes padesát let měří otřesy Země. Ve štole Kristina se nachází seismická stanice. Zprovozněná byla už v roce 1961. Ročně zaznamenává až 4000 zemětřesení v různých částech planety.

Štol a dalších důlních děl je v okolí na dvě stě

Říká se, že po těžbě zlata jsou Kašperské Hory a jejich okolí děravé jako ementál. A člověka při tom napadne, jestli tu ještě nějaké zlato je. Prý ano. A dodnes se někteří politici přou, zda těžbu v této krásné šumavské krajině povolit nebo ne. To je ale jiná kapitola. My se vydáme cestou zlatokopů při Zlatém potoce až k přehradě.

Přehrada zlatokopů v Amálině údolí

Přehrada je od počátku minulého století

Mluví se o ní jako o přehradě zlatokopů, takže bychom si mohli myslet, že ji používali sami zlatokopové ke sběru zlatého písku. Tak to ale není. Jen se jí tak říká. Ve skutečnosti tu byla postavená až počátkem minulého století. Je to takzvaná retenční nádrž sloužící ke zmírnění následků případných povodní, když je v potoce moc vody. Dnes se po kamenné hrázi dá pohodlně přejít na druhou stranu a můžete si tak vodní dílo prohlédnout pěkně zblízka.

Stezka Cestou zlatokopů vede přírodní rezervací Amálino údolí, vyhlášenou teprve před dvaceti lety. Území je součástí Chráněné krajinné oblasti Šumava. V údolí se také v minulém století vyráběly sirky. Továrnu už tu dnes připomíná jen informační panel. A ještě jedna místní zvláštnost stojí za zmínku. S Amáliným údolím sousedí historická Zlatá stezka z Prahy do Bavorska.

Po hrázi přehrady se dá pohodlně přejít na druhý břeh

Na stezku ve středověku dohlíželi strážci z nedalekého a dodnes nepřehlédnutelného impozantního hradu Kašperk. Ve 14. století po zlaté stezce nepřepravovali zlato, jak by se mohlo zdát, ale tehdy mnohem cennější komoditu: sůl. Což potvrzuje známé přísloví, že sůl je nad zlato.

<iframe src="https://www.google.com/maps/embed?pb=!1m18!1m12!1m3!1d12979.441223673186!2d13.561749660822514!3d49.13656300780214!2m3!1f0!2f0!3f0!3m2!1i1024!2i768!4f13.1!3m3!1m2!1s0x0%3A0x0!2zNDnCsDA3JzU3LjYiTiAxM8KwMzMnNDEuOSJF!5e1!3m2!1scs!2scz!4v1435829466588" width="610" height="450" frameborder="0" style="border:0" allowfullscreen></iframe>
autoři: Pavel Halla , redakce
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.