Vyhlídková věž na bývalém vodojemu je chloubou Heřmanovy Hutě na Plzeňsku
V Heřmanově Huti na Plzeňsku mají rozhlednu. Na tom by nebylo nic zvláštního. Tahle ale vznikla z bývalého vodojemu určeného pro pivovar. Tím ale zajímavý příběh stavby nekončí. Když byli v roce 1908 se stavbou studny, parních čerpadel a konečně i 16 metrů vysokého vodojemu hotovi, ukázalo se, že voda není k výrobě piva vhodná. A tak vodojem nikdy nesloužil svému původnímu účelu – k zásobě pitné vody.
Pivovar vzal dávno čas a bývalý vodojem dlouhá léta chátral. Před pár lety starostu Heřmanovy Huti Radka Lukáče napadlo udělat z něj unikátní technickou památku a proměnit ho v rozhlednu.
Samotný vodojem je velice zajímavou stavbou jak po technické, tak i architektonické stránce. Stojí na celkem šesti sloupech s centrálním válcovým sloupem. Nádrž, která pojala téměř 50 kubíků vody, vypadá jako hradní cimbuří. Jde tedy o dílo vkusné a nadčasové.
Ale zpátky k přeměně vodojemu na rozhlednu. To nejdůležitější, co chybělo, byly schody. K vodojemu proto přistavěli citlivě navržené ocelové točité schodiště. Na ochoz cimbuří dnes vede celkem 74 schodů. Výsledkem je opravdu krásná a neobvyklá rozhledna.
Netradiční rozhledna na rovině
Další zvláštností vodojemové rozhledny v Heřmanově Huti je, že jí nenajdete na žádném vyvýšeném místě, ale v zástavbě rodinných domů. V době výstavby vodojemu v roce 1908 tu pochopitelně ještě žádné domky nestály. A místní obyvatele tehdy jistě ani ve snu nenapadlo, že by o více než sto let později mohla být z vodojemu rozhledna.
Z ochozu vodojemu je pěkný výhled. Spatřit můžete například pohoří Český Les a Brdy, hrad Radyni a další zajímavé body v dálce. K orientaci slouží i mapky s popisy viditelných cílů umístěné po stranách zábradlí na cimbuří.
Je ale potřeba vědět, že točité schodiště rozhledny je z bezpečnostních důvodů uzamčeno. Věž se otevírá pravidelně o sobotách, nedělích a o svátcích mezi 14. a 16. hodinou. Anebo vám odemknou „na zazvonění“ sousedé vodojemu.
Vodojemová rozhledna je právem chloubou Heřmanovy Hutě. Dostala se dokonce i na turistickou známku města. A nebojte se, že byste vodojem s vyhlídkou nenašli. Při příjezdu do Heřmanovy Hutě je vidět téměř ze všech stran a cesty k němu jsou dobře značené orientačními cedulemi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Praha má mít do roku 2050 o 400 000 obyvatel více. ‚V okolí nestačí infrastruktura,‘ říká sociolog
-
Koalice slibovala zpřísnit střet zájmů. Ruku pro to ve středu nezvedli lidovci ani poslanci ODS
-
ŽIVĚ: Hokejisté Karlových Varů hostí Plzeň, utkání vysílá Radiožurnál Sport v přímém přenosu
-
Analytik: Evropa za jednacím stolem sedět nebude. O míru na Ukrajině budou rozhodovat Trump a Putin