Vyšetřete smrt Roma po policejním zákroku v Teplicích, vyzvala Česko Rada Evropy

24. červen 2021

Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po policejním zákroku. Uvedl to ve středečním tiskovém prohlášení mluvčí generálního tajemníka Rady Evropy. Podle mezinárodní organizace jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek „ohledně okolností tohoto tragického incidentu“.

„Romové jsou největší evropskou menšinou,“ připomněl mluvčí generálního tajemníka Rady Evropy v prohlášení. A dodal, že organizace hraje dlouhodobě roli při ochraně Romů před diskriminací.

Teplická policie v sobotu zasahovala proti mladíkovi pod vlivem drog, který měl být agresivní, poškrábat je a pokousat.

Při zákroku mu policisté klečeli na nohou, ramenech a na krku. Muž po několika minutách ztratil vědomí a později při převozu do nemocnice v sanitce zemřel.

Zásah, jehož část zachytilo video zveřejněné na sociálních sítích, vzbudilo vlnu nevole a kritiky. Ze záběrů je patrné varování lidí, kteří upozorňují, že policisté muže dusí.

Lékař konstatoval jako příčinu úmrtí předávkování drogami, což následně potvrdila i soudní pitva. Podle mluvčího ústeckých policistů Daniela Vítka okolnosti případu prošetřují kriminalisté i pracovníci odboru vnitřní kontroly.

Zasahujících policistů se již v pondělí zastal ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD, který jim vyjádřil podporu. „Pokud někdo pod vlivem návykových látek porušuje zákon, musí počítat s tím, že policie zasáhne. Hlavně díky práci policistů a policistek jsme v první desítce nejbezpečnějších zemí světa,“ napsal na twitteru. Ve středu pak svou podporu zopakoval.

Na místě, kde policie proti muži zasahovala, se v úterý sešlo podle policejní mluvčí 120 lidí k uctění památky.

Sobotního incidentu v Teplicích si všímá i britský The Guardian. A stejně jako organizace Romea zmiňuje přirovnání k případu George Floyda. Ten zemřel loni v květnu v americkém Minneapolisu poté, co mu policista Derek Chauvin při zatýkání 9,5 minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat.

Na pietní shromáždění v Teplicích dorazili lidé z Kladna i Slovenska.
autor: Anna Kotová | zdroj: iROZHLAS.cz
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.