Vysoký svátek Roš ha-šana, příběh rodiny architekta Rudolfa Welse, Febiofest a filmy s židovskou tematikou

13. září 2020

Podrobnosti o  nadcházejícím svátku Roš ha-šana. Příběh rodiny Welsových ukrytý v krabici a židovské filmy na Febiofestu.

Dvoudenní svátek Roš ha-šana, doslova „hlava roku“, se letos slaví od pátku 18.9. do neděle 20.9. Jde o židovský Nový rok – podle tradice byl v tento den stvořen svět. Jedná se o první z Vysokých svátků.

Prvního dne měsíce tišrej Hospodin stvořil Adama a Evu. Hospodin řekl prvnímu člověku, že v den, kdy ho stvořil, jej bude soudit za jeho činy. Proto Roš ha-šana nazýváme také Dnem soudu.

Příběh rodiny architekta Rudolfa Welse

Před transportem do Terezína si Welsovi uschovali u přátel krabici obsahující rodinné paměti, dopisy, fotografie, kresby a další dokumenty. Konce války se dožil jen jediný člen rodiny – Tomáš Wels, který bojoval v řadách britského Královského letectva. Ten si po válce krabici vyzvedl, uložil ji do skříně a o životě v Československu nikdy nevyprávěl

Potomci tak příběh Welsových rekonstruovali až po jeho smrti. A to právě z obsahu onoho rodinného archivu. Nyní se s pohnutou historií rodiny může seznámit i veřejnost v symbolickém prostoru Winternitzovy vily navržené Adolfem Loosem, učitelem architekta Welse.

Židovské filmy na Febiofestu

Zatímco Film Žaluji! vypráví skutečný historický příběh, snímek „Mossad“ je bláznivou komedií ze současnosti.

Moderuje Tomáš Töpfer.

autoři: Tvůrčí skupina publicistiky - náboženské vysílání , Leo Pavlát
Spustit audio