Výživa v sáčku jarním cibulovinám život neprodlouží. Naopak rychleji zestárnou

15. duben 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jarní cibuloviny - nejprve provoní pokoj a potom zahrádku

Nikdy nedávejte do vázy k cibulovinám výživu v sáčku. Obsahuje totiž cukr, který urychluje stárnutí jarních květů. Jakékoliv jiné květině by výživa ze sáčku prospěla, ale tulipán, narcis, hyacint, pryskyřník, kosatec, dokonce ani sasanka by vám za takovou péči nepoděkovaly. Podrobnosti prozradil mistr republiky ve floristice Petr Kopáč.

Pokud chcete mít výjimečnou květinu, pořiďte si snědek. Můžete si ho koupit brzy na jaře v květináči. Svými oranžovými květy vám rozveselí domácnost. Po odkvětu snědek můžete vysadit na záhon. Kvete v létě, podobně jako například lilie.

Snědků je kolem 200 druhů. U nás rostou i v přírodě na vyhřátých loukách a stráních, kvetou bíle a jsou mrazuvzdorné. Pestrobarevné africké a západoasijské snědky českou zimu ale většinou nepřečkají. Podobně jako cibule hyacintů je musíte vyjmout ze země, nechat je přezimovat v suchu a na jaře opět vysadit.

Narcisy a hyacinty jsou velmi jedovaté

Pozor, cibule snědku je jedovatá. „Takže z ní určitě nevařte nedělní oběd,“ vtipkuje Petr Kopáč. Také některé další cibuloviny jsou jedovaté. Zejména narcisy a hyacinty. Nesnesou se proto s ostatními květinami ve váze. Má to řešení. „Pokud si koupíte narcis nebo hyacint, dejte ho na 24 hodin do vody. Květiny vyroní toxické látky a pak se mohou kombinovat s ostatními,“ radí florista Petr Kopáč.

Snědek a narcis - veselé jarní variace

Pryskyřník je velmi vkusná květina do květinových vazeb. Jedná se o pryskyřník – ranunculus, který se dá pěstovat na zahradě. Jsou to krásné šlechtěné odrůdy, které vypadají trochu jako pivoňka. A vydrží velmi dlouho ve váze.

autor: jsl
Spustit audio