Vzácné exempláře hlídá v černošínském muzeu švec Vašík. Návštěvníky občas vyděsí
Pokud se rádi touláte naší bohatou minulostí, naplánujte si výlet do Černošína na Tachovsku, konkrétně do tamního malebného muzea. Nečekejte jen výpravu do světa historických exponátů. V muzeu čeká na všechny návštěvníky i jedno překvapení.
Muzeum najdete naproti kostelu na náměstí. Při procházce malebným středem historického městečka jeho budovu určitě nepřehlédnete. Sama o sobě je zajímavou a pěkně opravenou památkou. Dříve tu byla fara. Muzeum vzniklo teprve v roce 2014, má tak před sebou teprve třetí turistickou sezónu.
Sbírka muzea se neustále rozrůstá. Kde začít? V nenápadné místnosti u verpánku dělá své řemeslo švec Vašík. Alespoň tak od začátku říkají věrně provedené figuríně, které se lekne nejeden návštěvník. Někteří Vašíka při vstupu do místnosti intuitivně pozdraví, děti se s ním zase rádi fotí.
Hledá se panenka Ema
V muzeu je celkem osm tematicky zařízených místností, které popisují historii města, tradiční řemesla, ale také zvláštnosti a rarity. Jednou z nich je například stále funkční vodovodní a kanalizační řad z roku 1911. Precizní práci je věnovaná obrovská vitrína uprostřed největší místnosti.
V muzeu si můžete prohlédnout stovky různých zrestaurovaných předmětů a exponátů od houpacího koně, přes kamna nebo historické hodiny a součásti běžného života našich předků. Jeden exponát ale stále chybí. Jedná se o panenku, která se v Černošíně vyráběla těsně po druhé světové válce. Říkalo se jí Ema. Zatím ji mají zapůjčenou ze soukromé sbírky, ale ji máte někde na půdě právě vy.
Vstupné se v muzeu neplatí a otevřeno je celoročně od 10 do 17, mimo turistickou sezónu do 16 hodin. A když si do Černošína naplánujete výlet právě během nadcházející turistické sezóny, můžete navštívit i nedalekou Vlčí horu sopečného původu a hrad Volfštejn. Cestu vám rádi poradí v informačním centru, které najdete právě v muzeu Černošín.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Přes 60 ruských tankerů zakotvilo na moři s miliony barelů ropy. Je to důsledek amerických sankcí
-
Vyhlášení CHKO Soutok je tlačeno na sílu. Ve střetu zájmů v žádném případě nejsem, říká senátor Šlachta
-
Ukrajinská armáda přesouvá lidi z letectva k pozemním jednotkám. Týká se to až 5000 vojáků
-
Izraelci ví, že vítězství nad Hamásem není možné. Trump chce dohodu před inaugurací, říká novinářka