Z kolínské gotické věže jménem Práchovna dohlédnete až do Krkonoš

12. květen 2015
Česko – země neznámá

Středočeské město Kolín se pyšní několika významnými historickými památkami. Zcela unikátní je i hranolová pozdně gotická kamenná věž zvaná Práchovna. Dnes ji najdete v samotném centru Kolína, v 16. a 17. století přitom sloužila jako strážní věž, stojící na samém okraji města. Dnes Práchovna slouží jako rozhledna.

Postavena byla v první polovině 15. století na břehu řeky Labe a původně byla doplněna dalším, do dnešní doby nezachovaným opevněním. Úzká okénka připomínají, že se tudy kdysi dívali zbrojnoši, aby hlídali město a naproti stojící hrad a kontrolovali plavbu po Labi.

Později bylo ve věži skladiště střelného prachu, od čehož byl odvozen její dnešní název. V průběhu 19. století věž ztratila střechu a postupně chátrala. Tubusem věže bylo možné doslova pozorovat oblohu.

Na Práchovně se kloubí moderní styl s gotickými obvodovými zdmi

Po rekonstrukci v roce 2006 byla Práchovna zpřístupněna veřejnosti jako rozhledna. Nově byl postaven celý interiér – dřevěné schodiště a rovná skleněná střecha, která je při pohledu zdola dokonale schovaná a při příchodu k věži není vidět. Právě kombinace historických obvodových zdí věže a moderní dřevěný interiér vytváří zajímavou a velice příjemnou atmosféru.

Nahoru vede 77 schodů, které jsou ale docela pohodlné, takže výstup nečiní problém ani méně zdatným jedincům či lidem trpícím závratěmi. Výhled z věže je opravdu impozantní. Nejen na protilehlý chrám sv. Bartoloměje a řeku Labe, ale při dobré viditelnosti je možné dohlédnout až na Krkonoše.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.