Za Rudolfa II. Praha vzkvétala. Konec jeho panování byl poznamenán duševní chorobou

26. červenec 2023

Rudolf II. byl nejstarším synem císaře Maxmiliána II. Habsburského. Dětství strávil spolu s bratrem Matyášem ve Španělsku, kde si osvojil společenské a politické dovednosti hodné následníka trůnu a získal rozsáhlé vzdělání.

Ve dvaceti letech byl korunován uherským králem, o tři roky později mu Vilém z Rožmberka vložil na hlavu korunu českou. Nedlouho na to byl korunován i římským císařem. Bylo nutné, aby s Rudolfovým nástupem na trůn souhlasili i čeští stavové, a tak mladý panovník musel slíbit, že se naučí česky a bude setrvávat v Praze.

Rudolf II. si Prahu velmi oblíbil. Za jeho vlády město vzkvétalo, stalo se centrem evropské politiky a významným střediskem vědeckého a uměleckého života. Rudolfova sběratelská vášeň je proslulá. Konec jeho panování byl poznamenán duševní chorobou, způsobenou patrně kombinací maniodepresivní psychózy a progresívní paralýzy. K dobrému rozpoložení nepřispívalo ani to, že císař zatím nezplodil žádného legitimního potomka.

Rudolf se čím dál víc uzavíral do samoty, naslouchal jen alchymistům a umělcům, a dokonce se pokusil o sebevraždu. Nakonec byl donucen k abdikaci a na jeho místo usedl jeho bratr Matyáš. Rudolf pak zůstal na Pražském hradě až do své smrti 20. ledna roku 1612.

autor: Jitka Škápíková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.