Žábronožky a listonohové čekají ve vyschlých tůních Litovelského Pomoraví na jaro
Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví je unikátní ukázkou zachovalé krajiny lužních lesů. Nachází se mezi vesnicí Moravičany a Olomoucí. Může se pochlubit velkým množstvím chráněných druhů rostlin a živočichů. K těm nejpozoruhodnějším patří hmyz pravidelně zaplavovaných tůní, který se tu vyskytuje zejména v jarních měsících, kdy se tůně zavodní při povodních či vodou z tajícího sněhu.
Lužní lesy plní v krajině úlohu jakési houby, která při jarním tání a letních povodních pojme velké množství vody, kterou pak postupně v sušším období vrací zpět do vodního toku. Vyskytují se zejména u středních a dolních toků řek. Vzhledem k tomu, že tyto oblasti patřily v minulosti k významným zemědělským lokalitám, byla značná část původních lesů upravena pro zemědělství. Což s sebou neslo i zasypávání slepých ramen a tůní, které bývaly významnými nositeli života.
V Litovelském Pomoraví se lužní les díky citlivému hospodaření zachoval až do dnešních dnů. Z velké části tu zůstaly i tůně a ramena, tzv. smuhy, které jsou dnes domovem mnoha živočichů. K těm nejkritičtěji ohroženým patří dva druhy, které se zde dříve vyskytovaly v obrovském množství. Jsou to drobní korýši – žábronožka sněžní a listonoh jarní.
Jejich životní cyklus je na těchto tůních doslova závislý. Samičky žábronožek zde odchovají vajíčka, která nakladou do tůně. Aby se mohli vyvinout dospělí jedinci, musí tůň vyschnout a přemrznout. Poté se při jejím opětovném naplnění vodou vylíhnou malé žábronožky a celý koloběh se opakuje.
Podobně vázaný je na vysychající tůně i „opancéřovaný“ drobný korýš listonoh. Zajímavé je, že jeho vajíčka mohou přežít ve vyschlé tůni i několik let.
Oba živočichové patří mezi kriticky ohrožené druhy a není možné je odchytávat ani ničit jejich přirozený biotop. Můžeme je však spatřit, když opatrně nabereme z některé z tůní vodu do láhve. Žábronožky poznáme podle jejich typické polohy na boku, listonoh zase připomíná miniaturu obrněného pravěkého tvora s dvojitým ocáskem. Jsou to krásné příklady bohatosti našich jarních tůní.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Statisíce pro ředitelku či asistenta? ‚Jde o pět let starou lež,‘ říká Urban z Člověka v tísni
-
Politolog: Pro Fica je setkání s Putinem prestižní záležitost. V očích Evropy je to zarážející
-
Poslanec ANO odpaloval ohňostroj nad stáje s koňmi. ‚Byla to chyba,‘ omluvil se
-
Bylo by fajn, aby si lidé z této povodně odnesli víc pokory, vzpomíná ředitel ČHMÚ na zářijové záplavy