Začínáme s chovem koz. Co byste o nich měli vědět?
Kozy patřily do našich domácností odnepaměti, říkalo se jim „krávy chudých“. Po revoluci mnozí zjistili, že koza je schopna nejen dávat užitek ve formě mléka, masa a kůže, ale také pomáhá udržovat přirozený ráz krajiny. Co obnáší jejich chov? A jakým plemenům se u nás nejlépe daří?
V posledních letech nabývá na síle chov koz v malém. Než se pro něj rozhodnete, měli byste vše dobře promyslet. Základem úspěchu je dostatek informací a zdravotní prevence.
„Než nakoupíte první zvířata, musíte mít zajištěnou technologii chovu,“ nabádá Richard Konrád ze Svazu chovatelů ovcí a koz. „Chlév nebo maštal, kde budou kozy ustájeny. Do pěti kusů podojíte rukama, ale pro vyšší počet zvířat musíte připravit i dojírnu s dojícími soupravami. Bez té to nepůjde. Povinností ze zákona je založit si číslo hospodářství.“
V současné době se v České republice chovají 4 dojná plemena. „Jsou to dvě naše národní plemena, koza bílá krátkosrstá a koza hnědá krátkosrstá,“ vysvětluje Richard Konrád.
„Potom francouzské plemeno koza sánská a anglické plemeno koza anglonubijská. Začátečníkům doporučuji naše národní plemena. Kozy jsou adaptované na naše klimatické podmínky, a proto není takový problém je nakrmit. Kozy sánské mají vyšší dojivost, ale tomu se musí přizpůsobit krmná dávka. A chov anglonubijských koz je nejtěžší, je to koza největšího tělesného rámce, hodně nadojí, ale hůř se chová pastevně a proto vyžaduje perfektní krmnou dávku.“
Sehnat dojnou kozu je složité
Než půjdete kozy vybírat, obraťte se na Svaz chovatelů ovcí a koz. Poradí, kde nakoupit, abyste měli záruku, že farma je v takzvané kontrole užitkovosti. Na kozy jsou odborníky, kteří zajišťují šlechtění a plemenitbu, přebrané a zbonitované. Dojnou kozu většinou nikdo neprodá, ale budete mít jistotu, že zvíře, kterě si vyberete, je v pořádku.
Máte vybráno a nakoupeno? Pak se držte hesla, že základem je prevence, prevencea a zase prevence. Koza je jako drobný přežvýkavec náchylná k určitým onemocněním. Největším problémem jsou červi. Musí se proto pravidelně odčervovat.
Sehnat veterináře, který těmto zvířatům rozumí, není jednoduché. Většina z nich nemá s drobnými přežvýkavci zkušenosti. „Musíte hledat a shánět, anebo si časem svého veterináře vychovat,“ říká Richard Konrád. „Stanovte si s ním preventivní celoroční veterinární program vakcinace a odčervování. Pokud budete program dodržovat, kozy už většinou zdravotními problémy netrpí.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.