Zahradu Českobratrské církve v Chrástu zdobí altán a skleněný kříž. Navrhl je David Vávra

3. květen 2018
Skleněný kříž večer svítí

V Chrástu na Plzeňsku najdete meditační a relaxační zahradu. Na pozemku Českobratrské církve vyrostl originální skleněný kříž a dřevěný odpočinkový altán. Autorem návrhu je známý architekt a člen divadla Sklep David Vávra.

Nápad na dotvoření veřejného prostoru vznikl před dvěma lety, kdy byl architekt David Vávra v Chrástu na posvícení. Zahradě svým dílem vdechl moderní život s prvky tradičních křesťanských symbolů.

David Vávra místní sbor Českobratrské církve navštívil poprvé při oslavách 60. výročí založení sboru. Slovo dalo slovo, a tak před rokem začal tvořit návrh. K realizaci došlo na podzim loňského roku a počátkem letošního dubna byl originální kříž vysvěcen.

Čtyřmetrový kříž je celý ze skla, které jím prosvítá a symbolizuje tak všudypřítomné světlo slunce jako posla dobra. A za tmy skleněný kříž dokonce svítí. Vávrův kříž je připomínkou Kristova utrpení, a tak se po celé jeho ploše objevuje červená barva krve. Uprostřed se nachází rudé srdce, které podle Davida Vávry evokuje postrevoluční poslání prezidenta Václava Havla.

Bílá barva na kříži symbolizuje čistotu a naději. Mezi barvou jsou i znatelné stopy toho, jak byl Kristus přibitý na kříži hřeby. V horní části doplňují kříž plastiky holubic jako symbol Ducha svatého a apoštolů.

Holubice jako symbol apoštolů

Pár metrů od kříže stojí nový altán z dubového dřeva. Jsou v něm i lavice a stoly, jejichž uspořádání připomíná interiér kostela. Altánek může navštívit každý a třeba v něm jen tak rozjímat, odpočívat a přemýšlet o životě. Pozemek Českobratrské církve je volně přístupný.

Zahrada patří k místům setkávání všech místních lidí. Kromě křesťanských symbolů tu najdete dětské hřiště s prolézačkami a atrakcemi pro děti. Dospělí mohou relaxovat, než se jejich děti vydovádí.

Spustit audio
autor: Pavel Halla