Zámeček v Rudolticích třikrát vyhořel. Přežila jen věž, která je královstvím knoflíků

8. červen 2017
Nový zámek u Rudoltic v dnešních dnech

Měl být jedním z nejhonosnějších barokních sídel v Pardubickém kraji. Místo toho patří Nový zámek v Rudolticích u Lanškrouna k těm s největší smůlou. Během 50 let své existence vyhořel celkem třikrát. A tak z něj zůstala jen jedna věž, ve které je dnes mimo jiné muzeum knoflíků a rozsáhlé sklepení se spoustou nezodpovězených otázek.

Tyčí se na kopci mezi Lanškrounem a Rudolticemi. Nový zámek, kterému místní neřeknou jinak než Zámeček, stavěli koncem 17. století majitelé lanškrounského panství s opravdu velkými ambicemi. A tak je mohutná bělostná barokní věž, kterou teď spíše jen zahlédnou blýskat se uprostřed lesa lidé projíždějící obcí Rudoltice, jen nepatrnou částí jeho někdejší krásy. Velikostně pouhou jednou šestnáctinou.

Majitelé panství Lichtenštejnové už měli jeden zámek v centru Lanškrouna. Zdál se jim ale příliš malý a nepohodlný, a tak se v roce 1684 rozhodl Jan Adam Ondřej z Lichtenštejna vybudovat zámek nový. Vybral pro něj vrch nedaleko Lanškrouna v dnešní obci Rudoltice. A hodlal na něm postavit opravdu reprezentativní sídlo.

Pozval k tomu slavné italské architekty a stavitele. A ti v letech 1700 až 1712 postavili třípatrový barokní zámek ve tvaru písmene H s věžemi a se střední částí ještě o patro vyšší. V každém patře bylo 14 sálů zdobených barokní štukou a nástěnnými malbami. Okolí zámku pak proměnili v nádherný rozsáhlý park. Z této krásy se ale neradovali dlouho.

Hned dva roky poté totiž zámek vyhořel. Jakmile ho celý opravili, vyhořel v roce 1719 podruhé. A když ho jeho majitelé opět obnovili, přišel v roce 1754 další velký požár. Tehdejší majitel se proto rozhodl Zámeček už znovu neopravovat. Nechal ho rozebrat a použít materiál na jiné stavby a ponechal stát je plameny nedotčenou jedinou věž.

Království knoflíků a tajemné sklepení

Věž Nového zámku stojí dodnes a je z ní krásný výhled do kraje, třeba na Lanškroun a jižní část Orlických hor. Není to ale vše, čím Zámeček láká návštěvníky. Proslul třeba jako království knoflíků. Těch tam najdete v různých podobách přes jeden milion a sto tisíc.

Knoflíkové křeslo, které si hlavně děti velmi oblíbili, rády na něj sedají a nechají se fotit

Třeba jako knoflíkové křeslo, kočárek, botičky pro prince a princeznu nebo vůbec největší knoflík na světě. Sbírka knoflíků a pak také drátenických výrobků na rudoltickém zámečku má na svém kontě hned šest českých knoflíkových rekordů a dokonce jeden rekord světový. A každý rok se tam navíc koná charitativní akce jménem Knoflíkiáda.

Zamířit je ale možné také do sklepení. Otevřeno je tam celých tisíc metrů čtverečních, což jsou ale údajně jen dvě pětiny původního sklepení. Z dosavadního zkoumání, stejně jako ze vzpomínek pamětníků, navíc vyplývá, že Zámeček měl ještě jedno podzemní patro. Vchod do něj je ale dnes zasypaný. Možná kdyby se odkryl, zjistilo by se, zda je pravda, že ze Zámečku vede tajná chodba až na Lanškrounský zámek.

Spustit audio
  • Tipy na výlet