Zámecký areál Ctěnice na okraji Prahy nabízí poučné výstavy i relaxaci v parku
První zmínka o ctěnické tvrzi na dnešním severovýchodním okraji Prahy pochází z roku 1372. O 130 let později se dostala do rukou Václavu Hrzánovi z Harasova. Jeho vnuk Mikuláš dal v 16. století starou tvrz přestavět na renesanční zámek. Pak se majitelé střídali a za Windischgrätzů získal zámek v 18. století dnešní podobu.
Po druhé světové válce patřil zámecký areál Ctěnice Státnímu statku hlavního města Prahy. Dnešním majitelem je hlavní město. Celý areál, který je památkově chráněn, prošel náročnou rekonstrukcí, která skončila v roce 2008.
Zámek sám stojí zčásti na skále, zčásti na soklu z lomového zdiva. To je dodnes patrné v nejhlubší části jeho sklepení. Hospodářskou část zámku tvoří sedm budov. Patrně nejcennějším objektem je dvoupatrová sýpka se sedlovou střechou. Najdete tu ale i špejchar, kočárovnu nebo drábovnu.
Přilehlým zámeckým parkem protéká potok. Vdavek či ženění chtiví partneři se mohou nechat oddat v moderním zahradním altánu. Kdo raději pěstuje květiny, může se zajít podívat do zahradnictví, které zde funguje už 400 let. U vstupu do parku z nádvoří areálu je vybudováno dětské hřiště.
Za řemesly až do pravěku
Ve ctěnickém zámku si můžete prohlédnout stálou expozici Řemesla v pořádku. Popisuje historii profesního sdružování řemeslníků od středověku po současnost. Každý cech vlastnil předměty, bez kterých by nemohl existovat. Cechovní pokladny, korouhve s cechovními znaky, ferule, jež byly cechovním žezlem. V expozici uvidíte světově unikátní předměty, třeba torzo slavnostní korouhve pražského cechu řezníků, které je téměř tři metry vysoké a dva metry široké.
Do 4. října 2015 bude v přízemí zámku a sklepení otevřená výstava Kámen v pravěku, která je věnovaná zpracování a využití kamene v té době. Originální archeologické nálezy doplňují funkční repliky nástrojů. V dílně si můžete vyzkoušet drtit obilí, namalovat obrázek na stěnu jeskyně nebo vyvrtat otvor v kameni.
V zámeckém areálu Ctěnice se konají také různé akce, jako jsou Dožínky, Jezdecké dny, či Jablkobraní – podrobnosti o nich i o otevírací době najdete zde.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kůrovec na Šumavě už nestraší, experiment skončil. Divočina je realitou, říká ředitel národního parku
-
Americký prezident Trump obrací svět naruby. A Čína cítí příležitost pro ‚Novou hedvábnou stezku‘
-
Za většinou zakázaných knih v USA stojí státy Florida a Iowa. Velkou roli hraje náboženství, říká odborník
-
Velká cena Číny v režii McLarenu. Závod ovládl Piastri, druhý dojel stájový kolega Norris