Zámek ve Frýdlantu se jako první ve střední Evropě otevřel pro veřejnost

Zámek ve Frýdlantu

Na severu Čech stojí neobyčejný zámek, který se může chlubit evropským rekordem. Architektonický komplex původně gotického hradu a renesančního zámku ve Frýdlantu byl v roce 1801, jako první objekt ve střední Evropě, zpřístupněn pro veřejnost. Dnes je oblíbeným místem nejen výletníků a milovníků historie, ale i filmařů a "pohádkářů".

Například v roce 1997 na něj vyrazili natáčet českou televizní pohádku Rupmlcimprcampr, ve které se zámek stal sídlem krále Valentýna - Julia Satinského a jeho moudré choti, tu si zahrála Jiřina Bohdalová. Další pohádka se ve Frýdlantu točila v roce 2009, kdy tu vznikly některé scény pohádky Peklo s princeznou, ve které si hlavní role zahráli Jiří Mádl s Terezou Voříškovou.

A teď z pohádky do historie. Původně gotický hrad postavili na mohutné čedičové skále nad řekou Smědá zhruba v polovině 13. století. V 16. století, jej tehdejší majitelé rozšířili o renesanční zámek, který se stal po bitvě na Bílé hoře majetkem známého vojevůdce Albrechta z Valdštejna. To byl asi nejznámější majitel frýdlantského panství, i když sám zde pobyl údajně jen čtyřikrát.

Interiéry zámku ve Frýdlantu

A když se přehoupneme na začátek 19. století, jsme u posledních vlastníků hradu a zámku ve Frýdlantu - Clam-Gallasů. Právě ti jej v roce 1801 zpřístupnili veřejnosti a Frýdlant se stal prvním hradním muzeem ve střední Evropě.

Jestli se rozhodnete na frýdlantský zámek vyrazit, určitě se máte na co těšit. Projdete si interiéry hradu i zámku, uvidíte portrétovou galerii Gallasů a Clam-Gallasů, také Vrchnostenskou kancelář, uniformy i paruky sloužících či koňské postroje. Projít se můžete i podkrovím s hostinskými a dětskými pokoji, nahlédnout i do zámecké koupelny a zavítat také do prostorné a bohatě vybavené zámecké kuchyně se spoustou překvapení.

https://www.zamek-frydlant.cz/cs

Spustit audio
  • Tipy na výlet
  • Zpráva