Zatopené lomy patří k nejvyhledávanějším místům kraje pod Rychlebskými horami
Jesenicko bylo odpradávna krajem kamenického průmyslu. Mnoho lomů je zde dodnes v provozu, existuje však i hodně takových, které byly opuštěny a postupně se z nich staly lokality blízké přírodě s průzračně čistou vodou lákající ke koupání. Jedním z nich je i lom Rampa u Černé Vody.
Historie jesenického kamenoprůmyslu je datována od roku 1836, kdy zde vznikly první skutečné manufaktury na zpracování a těžbu kamene. Ve skutečnosti se však zde kámen těžil a opracovával již ve středověku. Dokazují to kameny použité při stavbách hradů Frýdberka v Žulové a Kaltenštejna nad Černou Vodou, které pocházejí ze 13. století.
Skutečný rozvoj kamenoprůmyslu spadá do období druhé poloviny 19. a první poloviny 20. století, kdy na Žulovsko dospěla železnice a kámen se odsud exportoval do celého světa. V dobách největšího rozkvětu bylo v oblasti 160 činných lomů, které spolu se zpracovatelským průmyslem zaměstnávaly na 9 000 obyvatel kraje. V Žulové fungovala navíc i kamenická škola, přičemž její absolventi neměli problém najít odpovídající práci.
Z Rampy bylo těžké dopravit kámen na nádraží
Po II. světové válce došlo k zásadnímu útlumu těžby, která se dostala do rukou státu. Kupodivu kamenoprůmyslu nepomohlo ani odstátnění po roce 1990 a lomy postupně zanikaly.
Zanikla i těžba v jednom z největších lomů v oblasti – v lomu Rampa v Černé Vodě. Lom před I. světovou válkou provozovala firma H. Kulka a spol., která patřila k největším v okolí. Měla však velký problém s dopravou kamene z lomu na nádraží v Žulové. Koňské potahy jen s velkými obtížemi překonávaly návrší mezi Černou Vodou a Žulovou. Proto si firma nechala v letech 1918 až 1919 zbudovat 2 832 km dlouho vlečku. Stavba byla velmi drahá a nakonec přivedla firmu k úpadku.
Další osudy lomu Rampa nejsou příliš jasné. Pravdou je, že díky vlečce byl ještě několik dalších let v provozu. Po skončení těžební činnosti se ovšem stal jedním z vyhledávaných rekreačních míst Černé Vody.
Jesenické zatopené lomy mají průzračně čistou vodu
Jesenické zatopené lomy jsou totiž atrakcí, která nemá jinde obdoby. Jejich velké množství a různorodost láká nejen milovníky koupání, ale také potápěče z celé republiky. Lom Rampa je pozoruhodný vysokou skalní stěnou, která mu dala jméno. V nejvyšším bodě má výšku nad hladinou 16,5 metru, a tak sem jezdí i milovníci extrémních skoků do vody.
Kromě lomu Ramapa jsou v okolí i další lomy, které umožňují rekreaci. Najdete je v nedalekých Roklinách či Štachlovicích. Ve Vápenné patří k vyhledávaným Vycpálkův lom, stejně jako skorošický Vaňkův lom a další.
Přestože na Jesenicku není koupání v lomech nijak zvlášť omezováno, existují i místa, kde je koupání zakázáno. Patří k nim lomy s výskytem vzácných živočichů, například raků, či lomy, kde by mohlo být koupání vzhledem k podmínkám dna nebezpečné. To například v případě lomu Brankoppe či arcibiskupského lomu nad Vápennou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Oprava Barrandovského mostu přišla za pět minut dvanáct. Drahý beton je stokrát lepší, říká expert
-
Zima se blíží, stejně tak i ruští hackeři. Elitní skupina cílí na evropskou energetiku, varuje Google
-
Záplavy v Česku způsobily škody za 70 miliard korun, řekl Stanura. Část by měly zaplatit pojišťovny a EU
-
Nikdy nevíte, jestli vedle vás zrovna nejede někdo vázaný na Hizballáh a potenciální cíl, říká Libanonka