Záviděli mi výlety do Sanrema, koncerty jsem ale komentoval z Kavčích hor, prozrazuje Miloš Skalka

Poslechněte si Hudební kavárnu Pavla Vítka s Milošem Skalkou
Známého českého diskžokeje, textaře a moderátora Miloše Skalku má řada lidí spojeného především s jeho komentováním předlistopadových hudebních přenosů z italského Sanrema.
„Byla to taková zvláštní doba, protože zahraniční muzika tehdy v naší televizi takřka vůbec nebyla,“ popisuje časy před rokem 1989 Miloš Skalka, „a Sanremo se vysílalo jen proto, že ho vyráběla italská veřejnoprávní televize a nabízela ho zadarmo.“ Podobně se tak dostaly k divákům v někdejším Československu i další hudební pořady z Itálie. Všechny pro tuzemské posluchače komentoval právě Miloš Skalka.
Provázení populárních hudebních přenosů slovem ale nebylo zdaleka tak atraktivní prací, jak si tehdy někteří představovali. „Dodnes si spousta lidí myslí, jak jsem užíval v Sanremu. Festivaly jsem ale komentoval ze studia na Kavčích horách. Tam jsem se na chodbě potkával s panem Pecháčkem, který podobným způsobem komentoval závody formule 1. A ten na mě volal: pane kolego, zase do Sanrema? Tam jsem se ale podíval až dlouho po revoluci,“ vysvětluje Skalka.
Hudební pořady z produkce italské televize byly pro československé diváky opravdu výjimečné. „To bylo jedno z mála okének do světové populární hudby. Nešlo totiž zdaleka jen o italské interprety. Díky Sanremu jsme na obrazovkách poprvé viděli Madonnu, Eltona Johna nebo skupinu Status Quo,“ připomíná Miloš Skalka poměry v 80. letech minulého století. I dostat se k deskám či jiným nahrávkám bylo v Československu obtížné.
Dění na hudební scéně sleduje a komentuje Miloš Skalka i dnes, kdy je to o poznání jednodušší. Jen jeho hudební archiv čítá prý možná už desetitisíce nosičů. „Pomalu mě vytlačují z našeho bytu na Letné. Moje manželka prohlásila, že do mého pokoje už nikdy nevstoupí, protože ani neprojde. Cédéčka totiž nemám jen v policích na stěnách, ale i všude po zemi. A mezi nimi je jen ulička, abych se dostal k počítači,“ prozrazuje znalec a milovník hudby.
Kdo byl inspirací pro osobní slogan Ostrý obraz a dobrý zvuk? Jak se ocitl patrně jako jediný Čech na legendárním festivalu ve Woodstocku? Kterou světovou hvězdu považuje za tu vůbec nejzářivější? Nejen to se dozvíte při poslechu celého pořadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.