Žďárský soud uznal vinnými jednatelku i vydavatelství kvůli popírání holokaustu
Soud ve Žďáru nad Sázavou uznal vydavatelství Bodyart Press a jeho jednatelku Hedviku Fiksovou vinnými z přečinu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Důvodem bylo vydání a šíření knihy Davida L. Hoggana Mýtus šesti milionů, která popírá holokaust.
Fiksová dostala peněžitý trest 15.000 korun, společnost 45.000 korun. Rozsudek není pravomocný, obžalovaní i státní zástupkyně Lenka Budzińská si nechali lhůtu na odvolání.
Kniha vyšla v roce 2016 nákladem 600 až 800 kusů, z nichž se většina prodala. Podle Fiksové byla kniha vydaná ke studijním účelům. S tímto závěrem se ovšem soud neztotožnil. Ke svému rozhodnutí využil také znalecký posudek vypracovaný Masarykovou univerzitou v Brně.
Vyšetřovatelé se knihou Mýtus šesti milionů začali zabývat začátkem loňského roku, kdy na nakladatelství a jeho produkci upozornil Deník N.
Mýtus šesti milionů je jednou z nejznámějších publikací popírajících holokaust. Autor útlého spisku například tvrdí, že údaj o šesti milionech židovských obětí nacismu je "záměrným a bezostyšným" paděláním historie a že jde o "legendu genocidy".
Popírání genocidia je podle českého práva trestným činem a lze jej potrestat až třemi lety vězení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.