Zdi malého kostelíka v Mikulči u Svitav zdobí fresky slavného Mikoláše Alše
V Mikulči nedaleko Svitav v Pardubickém kraji stojí malý barokní kostelík. Postaven byl v 18. století v původně gotickém stylu. Ovšem už před rokem 1900 byl ve velmi špatném stavu. V té době dostali v typicky německé vesničce od náboženské obce peníze na jeho opravu.
Díky mladému pražskému architektovi Božovi Dvořákovi obdrželi ještě dalších 800 zlatých z místodržitelské pokladny. A díky tomu si mohli dovolit povolat Mistra. Právě architekt Dvořák tenkrát požádal Mikoláše Alše, který neměl momentálně žádnou zakázku, aby pro kostel udělal návrh fresek obrazů světců.
Mikoláš Aleš zakázku přijal, ale sám své návrhy na zdi kostela nepřenesl. Byli to místní malíři Karel Rašek, Karel Záhorský a Weit Bartoněk. Všichni si pak mezi sebou rozdělili 800 zlatých. 400 si ponechal Mikoláš Aleš, o druhou polovinu se podělili ostatní malíři. Od té doby na freskách pracoval zub času.
Restaurátoři vrátili freskám jejich původní podobu
Dnes na zdech kostelíka uvidíte nádherně zrestaurované fresky tří světců. A to svatého Jiří - patrona kostela, svatého Prokopa a svatého Václava. Na restaurátorské práce, které začaly průzkumem v roce 2013, vzpomíná restaurátorka Eva Vymětalová: „Vnitřek kostela i fresky byly ve velmi špatném stavu, v první chvíli se mi chtělo plakat. Setřená barva, skvrny od zatékající vody ze střechy, plíseň.“
Díky pěti milionům korun, které duchovní správa s vikářem Františkem Benešem získala od Intervenčního zemědělského fondu, se však fresky podařilo dostat do původního stavu, a i vnitřek kostela je dnes výstavní, včetně okenních vitráží.
Peníze vystačily i na venkovní opravu kostela sv. Jiří. Na otázku, jakou uměleckou cenu mají fresky v kostele v Mikulči, odpověděla restaurátorka jednoznačně: „Vzhledem k tomu, že fresky světců Mikoláše Alše jsou na zdech kostela v tak malé obci jako je Mikuleč, je cena nevyčíslitelná, je to prostě unikát.“
Na zdejší raritu se může podívat každý, kdo do Mikulče zavítá. Buď při bohoslužbách, které se konají každé pondělí odpoledne, nebo je možné se telefonicky objednat na faře v Litomyšli. A pokud pojedete náhodně od Hradce Králové přes Litomyšl směrem na Svitavy, nebo naopak od Brna přes Svitavy směrem na Litomyšl, zastavte se v Mikulči. V blízkosti kostelíku stojí secesní fara, kde když zazvoníte, rádi vás do kostela na prohlídku doprovodí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Policie kroužila kolem Fica. ‚Vláda tvrdí, že to je jak v 50. letech. Není,‘ kritizuje exministryně
-
‚Koukáme na něj jako na blázna s mocí.‘ Protesty by mohly urychlit odvolání jihokorejského prezidenta
-
Senát schválil důchodovou reformu beze změn. Prezident slíbil už dopředu, že ji podepíše
-
Rusové hledají nezvěstné vojáky. Úřadům poskytlo DNA 48 000 pozůstalých