Ze zříceniny Zbořený Kostelec uvidíte krásný meandr řeky Sázavy
Hrad Zbořený Kostelec ve Středočeském kraji založil král Václav II. jako strážní hrad na řece Sázavě. Kdo k hradu stoupá od řeky, má pocit, že zřícenina vyrůstá přímo ze skály. Přestože z kdysi výstavního hradu zbylo už jen torzo, skála nad řekou Sázavou a překrásný výhled láká stále více návštěvníků.
Ze strany od řeky Sázavy byl hrad díky vysokému skalnatému ostrohu nedobytný. Ze strany hlavního přístupu ho chránil padací most nad hlubokým příkopem. Za Jana Lucemburského přišel do soukromých rukou několika šlechtických rodů, které ho využívaly jako své sídlo.
Přestože vznikl jako hrad strážní, byl nakonec dvakrát dobyt. Poprvé v roce 1450 dobyvatelem Zdeňkem Konopišťským ze Šternberka, který uvnitř hradu provedl velké úpravy a dostavbu nového paláce. Definitivně ho dobyl a znovu pobořil Jiří z Poděbrad v roce 1467.
Právě původní hradby dnes nabízejí překrásný pohled na řeku Sázavu, kterou uvidíte i za jasné noci. Působivé jsou také hradní zdi. Na stavbu se totiž využila místní načervenalá tmavá žula, která se nachází v celé oblasti.
Tato okrasná žula zvaná peceradské gabro je jedna z nejtvrdších a byla mimo jiné použita i na pomník Jana Amose Komenského v Naardenu. Tmavé zdi zříceniny v kontrastu s výhledy do okolí zanechají v každém návštěvníkovi silný zážitek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Statečný je ten, kdo se bojí, ale strach překoná. To bylo pro Elišku typické, vzpomíná na Wagnerovou soudce
-
Ekonomka Švihlíková: Proč lidé nemají na byt? Staví se tu jak před sto lety, navíc pomalu a draze
-
Hamás předal v Gaze Červenému kříži tři rukojmí. Ženy jsou prý v dobrém stavu
-
Útočníka ze slovenského gymnázia poslal soud do vazby. Rodina se rozloučila s jednou z obětí