Zelenou horu i Jana Nepomuckého přinesli do Žďáru nad Sázavou cisterciáci
Dominantou Žďáru nad Sázavou na Vysočině je Zelená hora a na ní stojící poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, který je u nás považován za nejvýraznější stavbu barokní gotiky. Zároveň jde o nejznámější a nejosobitější dílo architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Letos je to přesně dvacet let, co je tato památka zapsaná na prestižním seznamu kulturních památek UNESCO.
Kostela sv. Jana Nepomuckého by nebylo bez cisterciáckých mnichů. „Přišli sem v polovině 13. století z kláštera Zelená hora u Nepomuku nedaleko Plzně,“ vysvětluje průvodkyně Lenka Kubizňáková. Podle svého kláštera mniši pojmenovali i lesnatý kopec nad klášterem. A cisterciáci stojí i za vybudováním poutního kostela na Zelené hoře. Především jejich opat Václav Vejmluva. Právě on pozval na začátku 18. století slavného architekta Santiniho.
Poutní kostel je zasvěcený Janu Nepomuckému. Tedy svatému, který pochází z Nepomuku u Plzně. Tady vidíme další souvislost s řádem cisterciáků. Opat Vejmluva byl nadšeným ctitelem tohoto svatého a ke stavbě poutního kostela se rozhodl hned poté, co byl 15. dubna 1719 v hrobě světce v pražské svatovítské katedrále nalezen údajný neporušený jazyk - symbol jeho mlčenlivosti. Stavba kostela na Zelené hoře začala ještě v srpnu téhož roku.
Kostel na Zelené Hoře je unikátní i díky svému půdorysu ve tvaru hvězdy
Kostel obklopuje ambit s pěti kaplemi a pěti vstupními branami. Na ploše mezi ambitem a kostelem je teď hřbitov, dříve to ale byla travnatá plocha určená k setkávání a odpočinku poutníků. „V současné době se zde již nepohřbívá a jsou snahy o navrácení tohoto místa svému původnímu účelu a podobě,“ doplňuje Lenka Kubizňáková.
„Architekt Santini dostal za úkol postavit stavbu, která by představovala hvězdu mezi hvězdami a ujal se toho ve stylu barokní gotiky,“ říká průvodkyně. Setkávání baroka a gotiky je v kostele vidět na každém kroku. Až neuvěřitelná je ale Santiniho hra s geometrií. „On byl výborným matematikem, numerologem a údajně i kabalistou,“ vysvětluje Lenka Kubizňáková. Promyšlená je zde i hra se světlem vytvořená čirými a barevnými okny.
Kostel sv. Jana Nepomuckého nikdy nepřestal sloužit svému účelu a je stále poutním místem. Vždy 16. května, tedy v den, který je podle liturgického kalendáře zasvěcený sv. Janu Nepomuckému, se na Zelené hoře koná pouť. Letos bude zpestřená speciálními komentovanými prohlídkami poutního kostela.
Více informací najdete na internetových stránkách www.zelena-hora.eu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Česko pokryl sníh, dálnice ucpaly kolony. Na jihu je kalamita, na Olomoucku zapadly dva autobusy
-
Putování vánočního stromu. Cesta smrku ztepilého z Českolipska na pražské Staroměstské náměstí
-
Putin čeká na výsledky amerických voleb a přepnul na válečnou ekonomiku. Válku ale nevyhrává
-
Los Eura: Češi narazí na Portugalsko, Turecko a vítěze play-off. Hrát budou v Lipsku a Hamburku