Zemřel historik J. Bauer. Rudolfinum uvede skladby K. Ančerla. Blíží se Dny židovské kultury Olomouc

27. říjen 2024

Zemřel jeden z nejvýznamnějších historiků holokaustu Jehuda Bauer. Pražské Rudolfinum uvede skladby Karla Ančerla. A pozveme vás na Dny židovské kultury v Olomouci.

Velký člověk Jehuda Bauer

V Jeruzalémě v 98 letech zemřel přední světový znalec dějin holokaustu. Jehuda Bauer se narodil v roce 1926 v Praze a před nacistickým pronásledováním unikl do tehdejší Palestiny díky poslednímu vlaku z Československa 15. března 1939. Vystudoval historii v Cardiffu a na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Na kontě má na 40 knih, působil na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě a v památníku Jad Vašem. Na jeho význam jsme se ptali historičky z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Hany Kubátové.

Přínosů je několik. Jednak si myslím, že to byla jeho osobnost. Byl to velký člověk se vším, co k tomu patří. Uměl dobře mluvit a uměl se postavit proti názorům, které považoval za nesprávné. Byl výrazný tím, jak vystupoval, nejen odborně, ale i veřejně. A vyjadřoval se k vícero diskusím, kterém v tom, co dnes nazýváme Holocaust Studies, zazněly, anebo dodnes rezonují v odborné obci. Je to především otázka resistence. Kritizoval vnímání Židů jako pasivních subjektů během holokaustu. Ale v posledních letech se vyjadřoval i k jiným politickým tématům. Například k popírání, nebo možná ještě lépe řečeno k jakési trivializaci holokaustu v současné Evropě,“ shrnuje význam Bauera Kubátová.

Ta se s historikem setkala osobně, když studovala v Izraeli. Jak si ho pamatuje? Kubátová také jednou poznamenala, že Národní knihovna v Praze má víc knih od popíračů holokaustu než od samotného Jehudy Bauera. Čím si to vysvětluje? Poslechněte si celý rozhovor s historičkou Hanou Kubátovou.

Čtvrttón Karla Ančerla

Pražské Rudolfinum uvede 1. listopadu jedinečnou světovou premiéru. Připomene tak jednoho z největších dirigentů 20. století Karla Ančerla. Na koncertě Čtvrttón Karla Ančerla publikum úplně poprvé uslyší nově objevenou skladbu z jeho pozůstalosti. A to ve dnech, kdy si připomínáme už 80 let od chvíle, kdy byli transportem do Osvětimi posláni poslední členové smyčcového orchestru, který pod vedením dirigenta Karla Ančerla působil v terezínském ghettu. Pokračuje Daniela Brůhová.

Kdo objevil neznámou skladbu? „Zazní čtvrttónová skladba, jejíž partituru vytáhl na světlo světa Ivan Bierhanzl, který ji našel v krabicích z pozůstalosti po Ančerlovi v archivu Rudolfina,“ vysvětluje dokumentarista a režisér Saša Dlouhý.

Čtvrttóny a Ančerl patří k sobě. „Ono to patřilo k sobě jenom v době, kdy Ančerl tvořil a on tvořil do té doby, než byl odvezený do Terezína. A to je taky pro nás otázka, jestli to spolu nějak souviselo, jestli přestal tvořit kvůli tomu, že si připadal silnější jako dirigent. Ale když tvořil, tak jeho hudba vycházela z avantgardy 30. let,“ dodává Dlouhý.

Ten o Ančerlovi právě točí dokument. O čem bude? A jaký byl Ančerlův osud v Terezíně? Poslechněte si celý rozhovor s dokumentaristou Sašou Dlouhým.

Golem v Olomouci

Goleme, stůj! Už 10. listopadu začnou v Olomouci další Dny židovské kultury a jejich jednotícím prvkem bude právě golemovská tematika, od židovské mystiky po „tajemství“ spojená s magickým významem písmen hebrejské abecedy až po samotného Golema a jeho reflexi v literatuře, filmu a umění obecně. Na co těšit, zjišťovala Martina Pouchlá u vedoucí Centra judaistických studií Univerzity Palackého Ivany Cahové.

Ten letošní ročník bude skutečně primárně takzvaně domácí a náš, protože to golemovské téma je vlastní spíš evropské kultuře, literatuře a filmu. Zaměříme se spíš na ten průřez s tou evropskou kulturou, ale v rámci filmové sekce budeme mít jednoho mimořádného hosta, izraelského režiséra Dorona Paze, který je autorem ikonického hororového snímku The Golem. Ten chceme našim divákům představit,“ říká Cahová a dodává:

Náš festival je možná trošku specificky tím, že se ho snažíme vždycky koncentrovat ke konkrétnímu tématu. Kolem toho tématu se rozvíjí jednotlivé sekce a jsou i někteří účastníci, kteří se záměrně účastní od začátku až do konce a snaží se to téma nahlédnout z perspektiv celé té multižánrové nabídky a pobrat ho v celku.“

Jak tedy festival téma Golema uchopí? A jaké akce se budou konat?

Poslechněte si celý magazín Šalom alejchem.

autor: Noemi Fingerlandová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.