Židovské muzeum v Praze zve velké i malé návštěvníky na kulturní a vzdělávací programy online

17. říjen 2020

I když muzea a kulturní akce jsou v současné době zavřené, Židovské muzeum v Praze má dveře otevřené alespoň online a zve návštěvníky, aby z pohodlí svého domova sledovali vybrané přednášky a besedy. Výhodou je, že díky tomu je mohou sledovat zájemci z celé republiky. V nabídce muzea je i program pro děti a školy.

Nedílnou součástí aktivit Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze jsou večerní pořady pro veřejnost. Během nich muzeum zve do svých prostor odborníky z akademického světa, publicisty, autory nových knih nebo umělce, aby prezentovali veřejnosti témata z oblasti svého zaměření. Jak tyto aktivity vypadají v současnosti, popisuje Lucie Křížová.

„My se snažíme ten program nějakým způsobem držet dál. Některé programy jsme museli zrušit třeba z toho důvodu, že jsme tam měli pozvané hosty ze zahraničí. Ale pořady, kde máme lokální hosty, budeme přenášet online. Příští týden v úterý 20. října zde bude divadelní a hudební historička Magdalena Živná, která bude mluvit o židovských osobnostech, které se nějakým způsobem podílely na tvorbě programů Německého divadla, což je současná Státní opera. Ten program už tady měl být na jaře u příležitosti znovuotevření Státní opery, ale bohužel i ten recyklovaný program musíme přenést online.“

Programy se za normálních okolností konají v auditoriu muzea nebo v Maiselově synagoze.

„Uvidíme, jaká budou další nařízení. Jsme připraveni i listopadový program překlopit do online provozu. Ale chystáme se ty listopadové programy, i pokud by bylo možné sem přijít a poslechnout si program přímo na místě, tak určitě online přenosy budou pokračovat nadále, aby si lidé mohli vybrat, jestli chtějí přijít k nám, nebo raději chtějí pořad sledovat z domova.“

Židovské muzeum v Praze pořádá také jednou měsíčně nedělní dílny, ve kterých nejmenší děti seznamuje s židovskou kulturou, tradicemi a zvyky. Jejich maskotem je lvíček Arje, který právě zítra oslaví dva židovské svátky. Slovo má vedoucí oddělení Zuzana Pavlovská.

„V rámci nedělních dílen jsme také přešli do online světa a teď poprvé v neděli budeme mít dílnu pro děti a rodiče, která právě bude online, ale děti od nás předem obdrží materiály, abychom jim během té dílny mohli říct, co s nimi udělat. Budeme přes online rozhraní i zpívat, protože to je povolené, naučíme se písničku k svátku Šmini aceret a Simchat Tóra. Věřím, že i když jsou teď děti hodně zatíženy online světem, takže se rády připojí na naši nedělní dílnu s lvíčkem Arje.“

A jak Zuzana Pavlovská dodává, muzeum má nabídku i pro školy.

„My jsme se snažili zareagovat co nejrychleji a momentálně nabízíme školám materiály online. Nabízíme dvě možnosti – buď že se můžeme připojit a udělat klasickou přednášku se studenty. Ale protože teď je výuka distanční a studenti vůbec nejsou přítomní ve školách, tak jsme připravili tři pracovní bloky. Jeden se zabývá tradicemi a zvyky, což je pořad Badatel, pak máme téma holocaustu, což je Hanin kufřík, a také máme program Stereotypy, který má být prevencí antisemitismu a xenofobie v současném světě. Toto všechno nabízíme školám, buď jako možnost odučení společně s námi v online prostředí, anebo učitelé dostanou zpracovanou klasickou hodinu, kterou si můžou stáhnout na našich stránkách, nebo ji dostanou do e-mailu. Jediné, co je pro nás velmi důležité, je, abychom měli zpětnou vazbu, jak ty programy fungují a kolik učitelů je použilo v rámci své výuky. Proto hodně počítáme s tím, že chceme, aby ty programy byly koncipovány tak, že hodina má 45 minut, tak máme takový balíček, kterým by ten učitel mohl nahradit jednu vyučovací hodinu.“

A ve čtvrtek 22. října se uskuteční první online seminář pro pedagogy v rámci projektu Židé, dějiny a kultura.

Spustit audio