Zlatý potok, Zlatý rybník a Zlatý mlýn – tolik zlata pohromadě najdete jen na severu Plzeňska
Zlatý potok se vlévá do Zlatého rybníka a vodu z něj využíval Zlatý mlýn. Tolik zlata pohromadě, alespoň v názvech, najdete asi jen u obce Hůrky na severu Plzeňska. Kdysi dávno se zlatonosných potoků na našem území nacházelo mnoho. Stačí zabrouzdat v mapě České republiky a objevíte jich možná desítky. Nikde jinde ale pravděpodobně nenajdete u Zlatého potoka rovnou i Zlatý rybník a u něj Zlatý mlýn.
Kdysi skutečně zlatonosný Zlatý potok pramení v rašeliništích manětínských lesů. Zlato zde pravděpodobně těžili už Keltové, jak o tom svědčí nálezy zlatých plátků na keltském pohřebišti v nedalekém Manětíně-Hrádku.
Dochované písemnosti o mlýně na Zlatém potoce u obce Hůrky pocházejí z roku 1659. Stojí tu ale určitě mnohem déle. Tehdejší systém mletí obilí na takzvané nestálé vodě byl z dnešního pohledu velice hospodárný.
Mlynáři mleli popořadě i bez telefonické domluvy
Na nestálé vodě, tedy u rybníka, který neměl zajištěný stálý přítok vody a v letních měsících byl často i úplně bez vody, fungoval i bez telefonů velice propracovaný systém. Horní mlynář věděl, že bude mlít jako první například tři hodiny, mezitím se na mletí připravil další mlynář níže po toku vody a využil tutéž vodní energii znovu. Po něm další a pak další.
Tvrdá dřina ve mlýně měla také svá jasná pravidla a zásady. Mlynáři měli svoje vlastní desatero. Jeho nedodržování bylo skoro stejným hříchem jako porušení Božích přikázání.
- Jedině u mne mlíti budeš.
- Nevezmeš melivo, pokud nezaplatíš.
- Pomni, abys měříčné dal a melné zapravil.
- Cti mlynáře a chasu jeho, aby se ti dobře vedlo.
- Nenecháš mlýnské stroje jíti naprázdno.
- Zachováš ve mlýně ve všem a všude čistotu.
- Nepokradeš a jen co tvého vezmeš.
- Nepromluvíš křivého svědectví proti mlynáři, že ti špatně semlel a málo dal.
- Nepožádáš od mlynáře více, nežli semlel.
- Aniž požádáš, co se rozprášilo.
Zlatý mlýn u obce Hůrky je postavený na skále. Poznáte to i při prohlídce sklepení. V něm najdete dochovanou část dřevěné osy původního náhonu a tři železná ozubená kola včetně tzv. palečnicového kola.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Australského učitele bojujícího za Ukrajinu mohli popravit Rusové. Canberra chystá odvetu
-
Na východě Slovenska zaútočil student, na místě jsou mrtví a zranění. Podezřelého policie zadržela
-
Nebyl to úplný průšvih, usmíval se bývalý fotbalista Folprecht v roli rozhodčího. Je to těžká práce, dodává
-
Oznámení o muži se zbraní si vyžádalo uzavření ulice a policejní manévry. Šlo o technika komunikací