Známá galerie v Praze na Národní třídě je opět plná umění. Topičův salón po letech znovu ožil

27. červen 2018
Hlavní sál Topičova salonu

Na Národní, bývalé Ferdinandově třídě fungovala asi nejdéle působící soukromá galerie v Praze. Tak zvaný Topičův salón. Svá díla v něm vystavovala řada známých umělců - Marold, Mucha, Aleš, Braunerová, Zrzavý, Sudek a mnoho dalších. Salón existoval od roku 1894 s přestávkami celkem 55 let.

Poté byl přeměněn na Výstavní síň Československého spisovatele. Po patnáctileté pauze Společnost Topičova salónu navázala na tradice z konce 19. století. Současný program orientuje na výrazné osobnosti české výtvarné scény. A nabízí prostor i nastupující umělecké generaci. Společnost také pořádá besedy, přednášky, literární večery, divadelní a hudební představení.

František Topič byl pražský knihkupec, nakladatel, vydavatel a významný představitel moderní knižní kultury. Narodil se roku 1858 v Chvalíně u Roudnice nad Labem. V pětadvaceti letech převzal nakladatelství Františka Šimáčka, oženil se s jeho neteří a dal se do práce. Rozšířil knihkupecký sortiment o prodej uměleckých výrobků a hudebnin. Kromě tradiční literatury se orientoval na nové směry. Moderní umění symbolismu a secese se Topič snažil promítnout také do pořádání výstav.

Z výstavy Crashtest Umprumem

Budova Topičova nakladatelství byla postavena na Ferdinandově, dnešní Národní třídě roku 1894 podle projektu Jana Zeyera a roku 1906 rozšířena o sousední dům podle projektu architekta Osvalda Polívky. Postupně se nakladatelství rozrostlo o další domy a také sklad na Vinohradech. Nakladatelství sdružovalo autory, překladatele a výtvarníky, vydávalo knihy v několika jazycích, dále plakáty, grafické listy. A vlastnilo i umělecký obchod a také svoji výstavní síň: Topičův salón.

Ten můžete navštívit i dnes a obdivovat hlavní sál s proskleným železným stropem a především díla v něm vystavená. Zakladatelem Společnosti Topičova salónu, která dnes v galerii vystavuje, byl Pavel Vašíček, milovník a znalec českého umění. V roce 2015 náhle zemřel a hlavní výstavní sál byl pojmenován po něm.

Topičův salón má otevřeno v pondělí, čtvrtek a pátek od 10 do 17 hodin, v úterý a ve středu pak až do 18. Společnost Topičova salónu se v galerii střídá s aukčním domem, který zde pořádá předaukční výstavy.