Zprávy z židovského světa

13. květen 2007

Více než 8000 mladých Židů z celého světa se minulý měsíc zúčastnilo v Osvětimi Pochodu života, pořádaného každoročně na paměť obětí šoa. Přítomni byli i studenti z pražského židovského gymnázia. Izraelskou delegaci vedl ministr školství Yuli Tamir.

V Mnichově bylo otevřeno nové židovské muzeum. Jeho budova stojí jen několik bloků od místa, z něhož nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels nařídil zničit hlavní mnichovskou synagogu během tzv. křišťálové noci v listopadu 1938. Nová, moderně pojatá stavba mnichovského židovského muzea i jeho expozice byly vybudovány nákladem 18 milionů dolarů. Počítá se s tím, že muzeum ročně navštíví na 100 000 návštěvníků. Mnichovský starosta Christian Ude při slavnostním otevření řekl, že "židovské muzeum v Mnichově by mělo oslovit jak židovskou, tak nežidovskou veřejnost, stát se místem pro otevřenou diskusi o židovských dějinách, umění a kultuře".

Egypťané zabili během války v roce 1973 desítky, ne-li stovky izraelských válečných zajatců. Tvrdí to experti, kteří v izraelském televizním dokumentu vyvraceli obvinění, že izraelská armáda během války zabila zajaté egyptské vojáky. Izraelský televizní dokument ukázal specifické případy, ve kterých egyptská armáda zavraždila izraelské vojáky, kteří byli v počáteční fázi konfliktu zajati nebo se vzdali.

autor: Leo Pavlát
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.