Zříceninu hradu Rabštejna najdete v lesích nedaleko Jaderné elektrárny Dukovany

30. červen 2015
Česko – země neznámá

Říkáte si, že v okolí jaderné elektrárny Dukovany na Vysočině musí být měsíční krajina, kde nic neroste a životu se nedaří? Není to pravda. Sice z každé vyvýšeniny vidíte na obzoru typické věže elektrárny, ale okolní příroda je tu krásná. Místní dokonce říkají, že údolí řeky Jihlávky je nejkrásnější na světě.

Vybrat si jako výchozí místo pro výlet do přírody jadernou elektrárnu se může zdát podivné, ale opravdu je to možné. Pokud přijedete k dukovanské elektrárně autobusem, můžete se hned napojit na zelenou turistickou trasu a po kilometru a půl dojít k rozcestníku nad Mohelenskou přehradou. Před pár desítkami let dole pod svahem tekla řeka Jihlava, dnes je tam vodní nádrž a hučí přečerpávací stanice. Své kouzlo ten kousek přírody ale v žádném případě neztratil.

Listnatým lesem se pak dostanete k dvě stě metrů vzdálené zřícenině hradu Rabštejna. Cestou se určitě zastavte na skalní vyhlídce. Stojí tam železný kříž, na kterém je tabulka s dávným příběhem.

Papírový model Rabštejna je uložený na obecním úřadě v Dukovanech

O kousek dál, těsně nad srázem stojí kamenný památník. „Hraběnka z dukovanského zámečku chodila za Jakubem ze mlýna. Její matka lásce nepřála a namlouvala jí staršího ženicha z Moravského Krumlova. Hraběnka se tady proto rozloučila s Jakubem a skočila ze skály,“ vypráví místní pamětník Jaroslav Bohuslav.

Od vyhlídky je to ke zřícenině už jen kousek. Z hradu zbyla jen část zdi, přesto má místo i dnes svou atmosféru. Tabulka připevněná na stromě říká, že hrad je uváděný jako pustý už od roku 1486. „Když ho Hynek z Kunštátu opustil, tak se v něm schovávali potulní rytíři a lapkové a dělali nájezdy na okolní vesnice. Moravské stavy nařídily hnízda loupeživých rytířů zlikvidovat,“ vypráví Jaroslav Bohuslav.

Přístup na vyhlídku. V pozadí je vidět přečerpávací stanice na Mohelenské přehradě

Podobný osud mělo i několik dalších hradů v okolí. Za dlouhá staletí pak lidé odnášeli kameny z hradů na stavbu silnic a domů a dnes tak zde zbyly jen trosky. Pokud chcete vidět, jak hrad Rabštejn vypadal v celé své kráse, můžete si prohlédnout papírový model, který je uložený na obecním úřadu v nedalekých Dukovanech.

<iframe src="https://www.google.com/maps/embed?pb=!1m17!1m11!1m3!1d6201.283623062359!2d16.15391802765707!3d49.09734516733659!2m2!1f0!2f0!3m2!1i1024!2i768!4f13.1!3m3!1m2!1s0x0%3A0x0!2zNDnCsDA1JzQ5LjUiTiAxNsKwMDknMTIuOSJF!5e1!3m2!1scs!2scz!4v1435651239189" width="610" height="450" frameborder="0" style="border:0" allowfullscreen></iframe>
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.