Zvuková lázeň Jana Flégla tibetskými mísami a dalšími nástroji zklidňuje a harmonizuje lidskou duši

27. leden 2024

„Při zvukové lázni jsem intuitivně veden, kterou konkrétní tibetskou mísu, zvonek, činelky nebo jiný hudební nástroj mám vzít a kde přesně se zvukem pracovat. Na konkrétním místě se pracuje tak dlouho, dokud se daná čakra či místo na těle nezharmonizuje.“

Jan Flégl

„Tělo vnímá zvuk nejen ušima, ale i kostrou, lebkou, povrchem těla, a dokonce buňkami v očích, které registrují změny tlaku vzduchu. Zvuk a hudba působí navíc přímo do center emocí a synchronizují celé oblasti centrální nervové soustavy. Poslech zvuku mís uvádí tělo do stavu hlubokého uvolnění navozením hladin alfa a théta v mozku.“

To jsou slova pětačtyřicetiletého Jana Flégla, který zvukovou lázní tibetskými mísami, ale i zvonky Dilbu, činelkami Tingša, deštnými sloupy a dalšími nástroji pomáhá zklidňovat, uvolňovat, harmonizovat a zkrátka léčit lidskou duši.

Pochází sice z Jičínska v Podkrkonoší, ovšem poslední léta se usadil na jihu Čech a v Českých Budějovicích, Jindřichově Hradci a Třeboni zpřístupňuje zvukovou lázeň stále více lidem.

O tom, ale také o jeho druhé vášni i profesi cukrařině vypráví v rozhovoru pro cyklus Jihočeši.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.