Barokní hřbitov Střílky má originální systém na odvádění přebytečné vody a k urychlení tlení pohřbených těl
Hřbitov v jihomoravské obci Střílky na úbočí horského masivu Chřibů je velkolepé barokní architektonické dílo, které nemá ve světě obdoby.
Vybudoval ho tehdejší biskup Antonín Amand Petřvaldský z Petřvaldu, bývalý majitel stříleckého a tovačovského panství, podle návrhu Ignáce Josefa Ciraniho z Bolleshausu. Dokončen byl v roce 1743.
Hřbitov o rozloze zhruba 2000 m² má originální systém na odvádění přebytečné vody z areálu a hlavně k urychlení tlení pohřbených těl, proto leží na uměle vytvořeném vyvýšeném násypu. Původně měl být součástí celého barokního komplexu, z tohoto projektu ale nakonec sešlo.
Návštěvníky zaujmou detaily stavební i sochařské výzdoby, která je dílem nadaného moravského sochaře Bohumíra Friče. Vstup na hřbitov hlídá postava anděla strážce v nadživotní velikosti a barokní sochy zdobí hřbitov i po celém obvodu.
Pozornost si zaslouží také kaple, která uzavírá celý areál, z něhož je krásný výhled do kraje. Střílecký hřbitov byl vyhlášen národní kulturní památkou a stále slouží svému účelu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.