Barokní sousoší u Týna nad Vltavou připomíná výbuch vojenské prachárny
Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, tvrdí lidová moudrost. Pravdivost tohoto rčení se potvrdilo 21. června 1753, kdy došlo nedaleko jihočeského Týna nad Vltavou, na místě zvaném Velký Depot, k mohutné explozi. V té době zde fungovala vojenská základna rakouských dělostřelců, ve které vybuchla prachárna.
Cvičiště, střelnice, stáje, dílny, hospody, pekárna, ubikace, to všechno se nacházelo v rozsáhlém areálu, který měl charakter samostatného města. A bohužel nechyběly ani dvě „laboratoře“, tedy dílny na výrobu střelného prachu. V inkriminované datum se v nich vznítila výbušnina.
Tehdejší vltavotýnský farář děkan May popsal neštěstí ve svých Pamětech: „Celá dílna od zapáleného prachu, s dělníky dole i nahoře, jichž počet asi ku devadesáti osobám byl, byla rozmetána, většina z nich na místě roztrhána a spálena. Velmi mnoho popálených dopraveno do města, kde v nepřítomnosti vojenského kaplana ode mne a kaplana Leopolda Václava Krause po dvě neděle každodenně ve dne v noci zaopatřováni byli. Kteří v ležení zůstali, tam také zemřeli a na místě u kříže později postaveného pohřbeni byli. Pozůstalí na živu buď oslepli neb ohluchli a zůstali invalidy.“
Navzdory ničivému výbuchu fungovala vojenská základna až do roku 1866, kdy byla srovnána se zemí. Neštěstí ale dodnes připomíná barokní sousoší, které nechala údajně vztyčit sama císařovna Marie Terezie. Jde o sochy ukřižovaného Krista, apoštola Jana a Panny Marie Sedmibolestné.
Některé prameny připisují autorství žákům Ferdinanda Maxmiliána Brokofa nebo Matyáše Bernarda Brauna. Přesný původ ani datace soch ale nejsou známy, na prostřední je vytesán letopočet 1750. Je možné, že sochy vznikly dříve a v Depotu byly použity až následně. Anebo došlo k vytesání nesprávného letopočtu během některé pozdější renovace sousoší.
Na Velký Depot vede žlutá turistická značka z Týna nad Vltavou i nedalekých Smilovic. K Velkému Depotu se dá vyjet rovněž na koni. Leží na červené hipostezce Netěchovice – Hněvkovická přehrada. Trasa je pro pěší i jezdce nenáročná, za deštivého počasí ale špatně schůdná.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Představitelé USA uznávají ruské požadavky, i když jsou v rozporu s mezinárodním právem, říká Smetana
-
Kůrovec na Šumavě už nestraší, experiment skončil. Divočina je realitou, říká ředitel národního parku
-
ONLINE: Ukrajinsko-americká jednání v Džiddě skončila. Ukrajina je označila jako produktivní
-
Objevil neznámý typ buněk. ‚Otevírá novou cestu, jak do imunity zasahovat,‘ doufá vědec Dobeš