Beatles po Beatles: John Lennon

7. srpen 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy John Lennon a Yoko Ono
0:00
/
0:00

Mnohdy nezaoblený život Johna Lennona se musel vejít mezi dva úhledně kulaté letopočty 1940–1980.

Během toho se stihl stát se idolem mládeže, respektovaným profesionálem, dvojnásobným manželem a tátou, vzorem, ikonou, symbolem, aktivistou, snílkem, bystrým a vtipným glosátorem – a především muzikantem, jehož tvorba, chování a pověst dalece překročila hranice, jež jsou vymezeny pro běžné aktéry kolotoče zvaného pop-music.

Odkaz Johna Lennona ale sahá mnohem dál než za melodické písničky, nejvyšší příčky hitparád, newyorskou „mírovou zahradu“, za spoustu ulic po celém světě, které nesou jeho jméno, i za hvězdu slávy umístěnou na hollywoodském chodníku před budovou firmy Capitol Records. To jsou jen symboly.

Jeho skutečné dědictví bychom museli hledat v myslích miliónů lidí, pro něž moderní hudba zůstala nejen zábavou, ale i osobní radostí a plnoprávnou společenskou silou.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.