Bolševici zavedli milionářskou dávku, a tím si došlápli na bohaté. Jan Masaryk to komentoval humorem sobě vlastním

V letech 1945 až 1948 soupeřili v poválečném Československu o moc demokraté a komunisté. Oba politické tábory k tomu využívali různé příležitosti a taktiky, postupně však získávali navrch bolševici.

Jedním z příkladů, kdy si ve společné vládě prosadili svou, byla milionářská dávka. V létě 1947 postihlo střední Evropu extrémní sucho a úroda byla mizerná. Jako kompenzaci navrhli komunisté takzvanou milionářskou dávku.

V praxi to znamenalo, že rodiny, jejichž majetek přesahoval hodnotu 1 milionu korun, musely kromě běžných daní zaplatit ještě 2 až 20 procent navíc. Bylo to politické vítězství komunistů, kteří si tak došlápli na bohaté.

Nezávislý ministr Jan Masaryk dávku komentoval s humorem sobě vlastním: prý se placení dávky vyhne nejlíp tak, když všechny vydělané peníze utratí. O rok později, kdy už komunisté Československo zcela ovládali, vyhlásili milionářskou dávku znovu, tentokrát ovšem s vyšším kurzem zdanění – od 7 do 20 procent.

autor: Jan Herget
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.