Braunův Betlém v Novém lese u Kuksu je velkolepé barokní divadlo. Přestavuje dílo slavného sochaře
V původně loveckém revíru nedaleko Kuksu v Královéhradeckém kraji založil hrabě František Antonín Špork v roce 1725 unikátní sochařskou rezervaci - tak zvaný Braunův Betlém. Bez nadsázky představuje špičku evropského barokního sochařství pod širým nebem. Zároveň je to místo s biblickými příběhy, tajemné i poustevnické.
Ve volné přírodě, v Novém lese mezi Dvorem Králové nad Labem a Kuksem překvapí výletníky unikátní a tajemná sochařská rezervace Braunův Betlém. Skupinu soch a reliéfů vytvořil Matyáš Bernard Braun v první polovině 18. století na přání hraběte Františka Antonína Šporka.
Barokní plastiky a reliéfy vytesané do skály, představují biblické a náboženské postavy a scény. Souborný název Betlém dostala galerie díky ústřednímu motivu narození Ježíše. Původně ji tvořilo 26 figurálních plastik. Dodnes se jich dochovalo už jen deset. A i na nich se dál nemilosrdně podepisuje jak zub času, tak ruce vandalů. Monumentální barokní dílo v krajinné památkové zóně bylo proto v roce 2001 vyhlášeno národní kulturní památkou a zařazeno mezi sto nejohroženějších památek světa.
Záměrem hraběte Šporka, který si plastiky u Brauna po roce 1725 objednal, bylo vytvoření meditačního a výletního místa procházek lázeňských hostů z Kuksu. Znamenitý sochař stvořil své monumentální dílo přímo v pískovcových skalách a v balvanech mezi stromy. Z Nového lesa se tak stal park plný fontán, pousteven, kaplí a obrazů.
Ke galerii v lese vás zavede několik tras
Některé zachovalé sochy se po roce 1750 podařilo před zničením přemístit do špitální zahrady v areálu hospitalu Kuks. Do dnešních dnů zůstala na původním místě skála, na které údajně býval obraz malovaný Petrem Brandlem.
V sochařské galerii dále uvidíte poustevníky Jana Garina a Onufria, sv. Jana Křtitele, Máří Magdalénu, Vidění sv. Huberta, reliéfy Narození Krista, Klanění pastýřů a Příchod tří králů, Krista a Samaritánku u studny Jakobovy a kamenné sedátko s knihou jako pozůstatek poustevny sv. Pavla, na němž údajně sedával mistr Braun.
Sedm kilometrů dlouhý okruh Braunovým Betlémem a barokně komponovanou krajinou v okolí Kuksu má celkem dvacet zastavení a pěší ho mohou projít za dvě až tři hodiny za jakéhokoliv počasí. Na zhruba tříkilometrovou cestu z Kuksu přímo k Betlému vás naučnou stezkou doprovodí červená turistická značka, zpáteční cesta vede po žluté.
Při příjezdu autem od Žirče vás budou navigovat hnědé směrovky až na parkoviště v Hřibojedech, které sousedí se vstupem do areálu s barokní sochařskou galerií. Odtud je to už nenáročná procházka přímo k Braunovým sochám, která ale, stejně jako sedmikilometrový okruh, není vhodná pro vozíčkáře a kočárky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.