Brněnská vila Stiassni si zahrála ve filmu Lída Baarová i v televizním seriálu Bohéma
Velkolepou moderní stavbu postavil na sklonku 20. let minulého století slavný brněnský architekt Ernst Wiesner pro rodinu židovského textilního továrníka Alfreda Stiassni. Ten v ní ovšem se svou ženou a dcerou žil pouhých devět let. Pak musela na začátku roku 1938 celá rodina s ohledem na svůj původ odejít do exilu.
Vile Stiassni se po druhé světové válce začalo říkat vládní vila. „Odstartovala to návštěva prezidenta Edvarda Beneše v roce 1945. V pozdějších letech ji jako svoje reprezentační prostory využíval krajský národní výbor. Ubytovával zde svoje nejvzácnější návštěvy. Pobýval tady například i kubánských prezident Fidel Castro,“ říká Kateřina Konečná z Národního památkového ústavu, který vilu spravuje a po obnově ji od prosince 2014 zpřístupňuje veřejnosti.
Honosný dům v brněnských Pisárkách je v mnoha ohledech výjimečný. A byl už i v době svého vzniku. „Unikátní je už svou rozlohou, zastavěná plocha je více než 900 metrů čtverečních. Vila je navíc podsklepená, má přízemí, patro a používala se i střecha. Pro tříčlennou rodinu nabízela opravdu velmi luxusní prostory. Už jen to, že v domě jsou čtyři koupelny, bylo na prvorepublikový dům výjimečné,“ dodává Kateřina Konečná. Vilu navíc obklopuje více než tři a půl hektaru velká zahrada.
Interiéry vily Stiassni i její bezprostřední okolí několikrát padly do oka filmovým tvůrcům a televizním štábům. „Režisér Filip Renč tady natáčel záběry do filmu Lída Baarová. Nejčastěji jste naši vilu mohli vidět v televizním seriálu Bohéma. Tam si vila zahrála dům Vlasty Buriana a diváci ji tak mohli vidět prakticky v každém dílu,“ říká průvodkyně.
Vila Stiassni je pro veřejnost otevřena po celý rok. Každý pátek, sobotu, neděli a o státních svátcích si mohou zájemci vybrat ze dvou nabízených prohlídkových okruhů, třetí okruh má pevně stanovené termíny. Komentované prohlídky interiérů vily začínají každou celou hodinu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.