U Filipovic na Jesenicku se můžete osvěžit u Mariina pramene. V minulosti se v něm křtily děti
V Chráněné krajinné oblasti Jeseníky, pod horou Jeřáb, nedaleko osady Filipovice se nachází krásné poutní místo. Mariin pramen. Původně studánku, které se přisuzovala zázračná moc, označovala mramorová deska a několik kamenů. Od třicátých let minulého století je u ní malá umělá jeskyně se soškou Panny Marie.
Mariin pramen je vyhledávané poutní místo, ke kterému vede žlutá turistická značka z Filipovic, osady náležející k Bělé pod Pradědem. Zhruba dva a půl kilometru dlouhou cestu můžete projít pěšky, nebo projet na kole. Místní ale doporučují spíše horské nebo trekové kolo. „U Mariina pramene najdete příjemné a klidné místo k modlitbě a rozjímání,“ říká vedoucí polesí Domašov Jan Ťulpík.
Ke studánce se chodilo už ve druhé polovině 19. století, vypadala ale samozřejmě jinak než dnes. Mramorovou desku obklopovalo několik kamenů. Od 30. let minulého století tu stojí umělá jeskyně se soškou Panny Marie, kterou vytvořil Paul Stadler. „Jeho sochy najdeme na mnoha dalších místech Jesenicka. Působil i jako pedagog, učil na kamenické škole v Supíkovicích a má řadu významných následovníků,“ upřesňuje znalec místní krajiny a spisovatel Miroslav Kobza.
Nahoru k oltáři, před kterým stojí několik dřevěných laviček, vedou bytelné kamenné schody, přidržet se můžete pevného zábradlí. „Každý rok v červnu se k Mariinu prameni konají poutě,“ doplňuje Jan Ťulpík.
Křest, který vtahuje do věnce hor
U pramínku, který v okolní tiché krajině jako jediný vydává zvuk, je do kamene vytesaný letopočet 1879. Místní vodě byla vždy přisuzována zázračná moc. To si ostatně sami můžete vyzkoušet.
Miroslav Kobza vzpomíná, že asi před dvaceti lety, když tudy projížděl s fotoaparátem a pořizoval snímky z jesenických hor, narazil na starší paní. Hovořila německy a říkala, že se přijela podívat na místo svého křtu. „Tomu jsem moc nerozuměl, tak mi posléze vysvětlila, že pochází z Domašova a že tamní farář jednou ročně vzal všechny nově narozené děti právě k Mariinu prameni, kde je znovu pokřtil. Říkala, že je to křest, který vtahuje do věnce hor.“
Mariin pramen, který najdete na úpatí Jeřábu, nemusí být konečným cílem vašeho putování. Vyrazit je možné dále nahoru přes Jeřáb a Velký klín na Červenohorské sedlo anebo na druhou stranu směrem na Videlský kříž a Švýcárnu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.