Čertovy hrady v Podkrkonoší si oblíbili výtvarníci, romantici i turisté
Kraj v Podkrkonoší je opředený mnoha strašidelnými i romantickými příběhy. Při svém putování v okolí Dvora Králové nad Labem můžete narazit i na Čertovy hrady. Přírodní památku, kterou výtvarníci nazývají „krajinou malířovy duše“.
Pověstí, které vysvětlují možný vznik Čertových hradů, je mnoho. Jedna praví, že čert si tu chtěl postavit hrad a nechal si navozit kamení. Jiná zase vypráví o poustevníku Ivanovi, který tu žil a čerti rušili jeho modlitby. Poustevník čerty nakonec z hradu vyhnal a zbyl po nich jen název skal. Prý by zde měl být i otvor, který představuje vchod do čertovy jeskyně.
Ve skutečnosti se jedná o pískovcové útvary svrchní křídy. Alespoň tak o tomto tajuplném místě hovoří geologové.
Čertovy hrady se nacházejí přibližně čtyři kilometry západně od Dvora Králové nad Labem. Ze silnice odbočující na obec Lipnice se vydejte po zelené turistické značce. Ta spojuje geologickou přírodní památku vyhlášenou v roce 1949 s dalším romantickým místem – Zátluckými rybníky.
Čertovy hrady zabírají plochu necelých dvou hektarů. Jde o pískovcové skalní útvary, skalní výchozy a rozsáhlá balvanová moře se smíšeným porostem a ojedinělými starými buky. Ty zde před mnoha lety převládaly, až hrabě Harrach zatoužil po větším zisku z těžby dřeva a nechal vysázet rychle rostoucí smrky. Od těch dob jsou zde lesy smíšené, ojedinělé bučiny ale dávají místu romantický nádech a z praktického hlediska je ocení houbaři.
Krajina malířovy duše
Okolí Dvora Králové nad Labem, Čertovy hrady nevyjímaje, je krajina malebná s mnoha romantickými zákoutími. Cestou k přírodní památce uvidíte zpočátku jen menší kameny, ale o kus dál už narazíte na skutečně obrovské balvany.
U samotné cedule s nápisem Čertovy hrady jsou pak vidět opravdové skvosty. Některé připomínají lidský obličej, jiné tvoří zase prazvláštní otvory. Jen stěží lze uvěřit, že nejde o moderní plastiky vytvořené lidskou rukou, ale o dílo přírody. Není divu, že malíři a sochaři tam často míří pro inspiraci.
O tom, že dvorští si své přírodní památky považují, svědčí i fakt, že město Dvůr Králové nad Labem věnovalo základní kámen na stavbu Národního divadla právě odtud, z Čertových hradů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Pět poslanců ANO chce být zároveň hejtmany. Na více židlích ale sedí i Skopeček nebo dvě europoslankyně
-
Nástupní plat na státním zastupitelství je pod minimální mzdou, říká ke stávce Hurychová
-
Asi 1,6 milionu Čechů má závažný problém s bydlením. Situace se sama nezlepší, tvrdí Bírová
-
Čornej: Žižka je velká a rozporuplná postava. Nemáme v českých dějinách úspěšnějšího válečníka