Cestování obytným vozem nabízí dobrodružství a svobodu
Před výběrem obytného vozu je dobré si promyslet, kam pojedete a v jakém počtu. A podle toho zvolit vhodné auto. Buď větší s velkorysejším zázemím, nebo menší dodávku s vestavbou, která se rychleji přesunuje, ale má menší prostor k bydlení.
Většina půjčoven nabízí vozidla kategorie do 3,5 tuny, na která stačí řidičský průkaz skupiny B. „Největším nebezpečím je, když se řidič začne cítit jako v osobním autě a přestane vnímat tu velikost. Pak může někde něco přibrat,“ upozorňuje Roman Váňa z půjčovny v Hněvotíně u Olomouce. Proto při každém předání vozidla zákazníky zaučí a nabídnou dokonce zkušební jízdu.
Ve voze pro pět osob je k dispozici kuchyně, jídelna, společný prostor a vyvýšená ložnice, do které se prochází okolo sprchy a toalety. A také je tam zásoba vody na umývání a splachování, plynové lahve na vaření, ohřívání a topení. „Hlídat je potřeba elektrickou energii. I když v dnešní době lithiových baterií je to jednodušší, protože vydrží až týden bez dobíjení, a navíc se dobíjejí jízdou,“ uklidňuje Roman Váňa.
Všechny prostory ve voze jsou využity. Skříňky a zásuvky mají pojistky, aby se neotevíraly za jízdy. V zadní části auta je k dispozici nákladový prostor, kterému se říká garáž. Sem se vejdou například kola a další sportovní vybavení.
O dovolenou v karavanech je dle Romana Váni z hněvotínské půjčovny zájem především přes hlavní sezónu. „Je to způsob života. Svoboda vyrazit kam chcete a svoboda nezůstat tam kde nechcete být,“ říká. Na cesty v nich lidé vyjíždějí nejen do zahraničí, ale i po České republice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.