Chlumčany - ves Chlumčanů žijících na chlumu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02620111.jpeg
0:00
/
0:00

Chlumčany sice nejsou městem, ale ani typickou vesnicí. Obec leží v nadmořské výšce 390 m, na okraji široké brány, která spojuje Plzeňskou a Přeštickou kotlinu.

Dříve žili v Chlumčanech hlavně zemědělci, ale po radikální přestavbě je dnes toto místo ryze průmyslovým střediskem Plzeňska. Pod správu Obecního úřadu Chlumčany patří také ves Hradčany.

Obec je na historické památky chudá. Od počátku 18. století totiž nebyla ani sídlem vrchnosti, dokonce ani farní vesnicí. Poslední známky rané architektury připomíná zachovalý zbytek rytířské tvrze v tzv. „Kazamátu," dále kaple Panny Marie, kterou dnes najdete v areálu hřbitova. Chlumčany měly dříve také celou řadu spolků různého zaměření, které vznikaly a zanikaly.

Jedinými spolky, které přežily všechna období, jsou aktivní sbor dobrovolných hasičů a myslivecká jednota zvaná Honební společenstvo. Významným sportovním oddílem je TJ Keramika Chlumčany. Chlumčanské keramické závody možná znáte. A možná právě vaši koupelnu zdobí jejich keramické dlaždice a obklady. Ale od chlumčanských dlaždiček zpátky k Názvopisu. Jazyková poradkyně Dagmar Magincová má slovo.