Čtvrteční Noční linka: Jak si připíjíme, jak slavíme

28. říjen 2021

Možná právě dnes – v den, kdy si připomínáme 103 roky existence naší republiky, je ta vhodná chvíle na otázku jak slavíme, jak si připíjíme?

A třeba to nejsou vaše rodinné oslavy, ale byli jste svědky oslav v jiných rodinách a kolektivech, které měly jasně stanovená pravidla. Třeba jste si při přiťukávání řeckým ouzem všimli zvláštního rituálu, kdy pár kapek nápoje nejdříve padlo na zem s tím, že je to úlitba bohům...

Třeba máte speciální rodinný způsob, kterým si navzájem přejete zdraví. Koneckonců, při hereckém „zlom vaz!” musí jako odpověď zaznít rituální „ať tě vezme čert”.

Dnešní Noční linka s Borkem Kapitančikem si posvítí na to, jak slavíte, jak si připíjíte, jak si přejete zdraví a štěstí.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.