Divadlo ve mně asi bylo. Zároveň jsem měl strach, že nemám talent, říká Martin Myšička
Martin Myšička se rozhovorům poměrně vyhýbá. Má k nim jistý ostych, protože složitě hledá míru nepřikrášlovat se a nedělat ze sebe někoho jiného, než ve skutečnosti je. Což se ale dá s ohledem k jeho povolání herce celkem pochopit. Jak se ke své profesi dostal? A co obnáší práce uměleckého šéfa Dejvického divadla?
Divadelní fajnšmekři chodí na Martina Myšičku do pražského Dejvického divadla, televizním divákům je jeho tvář známá ze seriálu Kosmo. A filmoví fanoušci ho mohou znát z Občanského průkazu nebo snímku Ztraceni v Mnichově. Sedmačtyřicetiletého herce přitom fascinovalo, jak svět funguje a z čeho se skládá, kvůli čemuž po maturitě nastoupil na obor jaderná fyzika. V průběhu studia si ale podal přihlášku také na DAMU. A povedlo se.
„Divadlo tam někde ve mně asi jako bylo. Ale zároveň velký strach nebo obava ‚vždyť já nejsem z té herecké rodiny, já přece nemám žádný talent, já to dělat nemůžu‘. Vyprávělo se u nás v rodině, že jsem měl dědu, kterého jsem bohužel nepoznal, zemřel dřív, než jsem se narodil. A to byl divadelní ochotník ve Staré Huti, velmi oblíbený pan Bureš. Tak je možné, že po něm jsem třeba zdědil nějakou chuť. Pravda je, že už v té první druhé třídě jsme si v rámci hodin českého jazyka vymysleli, že budeme přehrávat nějaké kapitoly z Kocoura Mikeše.“
V současnosti je Martin Myšička také uměleckým šéfem Dejvického divadla. Kvůli této pozici si dal osobní závazek, že bude více sledovat divadelní hry jako divák, aby získal větší přehled a mohl posoudit, kdo je pro divadlo nejvhodnější.
„Umělecký šéf, a to není jenom v Dejvickém divadle, to je v každém divadle, má za úkol řešit a má za to zodpovědnost, co se bude hrát, kdo to bude hrát, kdo bude režírovat, kdo nebude režírovat, kdo bude a nebude v souboru. Všechny tyhle věci, které se týkají obsahu toho, co provozujeme. A pak jsou takové i méně důležité věci jako v uvozovkách, spíš procesuální, jako kam pojedeme na zájezd, kam nepojedeme, na který festival ano, na který ne, nebo který soubor u nás hostoval, který ne. Vlastně ke všemu bych měl mít nějaký názor.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...