Divočina na dohled Českých Budějovic. Naučná stezka vám ukáže obrodnou sílu přírody

5. září 2016
Česko – země neznámá

Vidov je malá vesnice na jižním okraji Českých Budějovic, kde se stejně jako ve velkých městech stále staví. Za humny obce ale leží solární elektrárna a odkaliště z nedaleké úpravny pitné vody. V 70. letech byl ke všemu ještě narovnán tok blízké řeky Malše a byly zavezeny všechny meandry a slepá ramena. U Vidova přesto najdete zbytky divoké přírody.

V sevřeném údolí Nedabylského potoka na katastru obce roste vzácná dřípatka horská, ve vodě se prohánějí pstruzi a hned vedle zmíněné solární elektrárny najdete mokřady, které poskytují azyl desítkám vzácných živočichů a rostlin.

Mokřady tu přitom vznikly vlastně náhodou. Ještě před dvaceti lety bylo na jejich místě pole. Po katastrofálních záplavách v roce 2002 zde ale zůstala vodní hladina. Už předtím šlo o problematicky obdělávatelný pozemek, který se v mokrých rocích nedal sklízet. Bylo proto zřejmé, že se sem zemědělci jen tak nevrátí.

Proto obec směnila nově vzniklý mokřad za jiné pozemky a nechala na jeho místě vybagrovat tůňky. Během velmi krátké doby se okolí vodní plochy doslova zaplnilo životem - vodní i draví ptáci, obojživelníci, vlhkomilné a vodní rostliny, to vše se vrátilo do jinak fádní krajiny a vytvořilo oázu divočiny na dohled sto tisícových Českých Budějovic.

Naučná stezka začíná na návsi ve Vidově

Po všech přírodních zajímavostech u Vidova, včetně mokřadu, vede naučná stezka nazvaná Krajinou proměn. Měří tři a půl kilometru, má dvanáct zastavení a na obecním úřadě nebo v místní hospodě je zdarma k vyzvednutí plánek celé trasy. Trasa je vhodná pro pěší rodinné výlety, jen úsek u mokřadu je vlhčí a cesta údolím Nedabylského potoka není sjízdná pro kočárky. Stezka je okružní - začíná i končí na vidovské návsi.

autor: Filip Černý
Spustit audio