Drobné, omamně vonící květy má fialka vonná. Věděli jste, že je nejen krásná, ale také léčivá?
Fialky rostou běžně na kraji lesa nebo na louce. Jsou nejenom krásné, ale patří také k nejstarším léčivkám vůbec. Už naši předkové je trhali a svazovali do kytiček, které sloužily k utišení bolestí hlavy.
Stačilo prý jenom přivonět. I dnes se sušený květ používá velmi často, především jako součást různých čajových směsí. Sušený květ je velmi účinný při tišení kašle, léčí astma, rozpouští hleny a pomáhá při chrapotu.
Velmi dobře působí jak u dětí, tak u starších lidí. Nejlepší je uvařit z něj čaj slazený medem a popíjet dvakrát denně. Fialky navíc skvěle čistí krev, a když si uděláme fialkovou koupel, můžeme si ulevit od různých kožních chorob.
Pokud se vydáte na jejich sběr, nezapomeňte trhat jenom část nad zemí a kořeny nechat pro další růst této překrásné rostlinky.
Voňavé dny přeje vaše Iva Hüttnerová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.