Duševní zdraví bylo tématem před 100 lety a je i dnes
Máme pro vás článek z Čítanky české ženy, starý právě 100 let. Nervozita je dnes velmi rozšířená. Často ji způsobuje přepínání duševních i fyzických sil, dále starosti, nespokojenost se životem, dlouho utajený bol či nadužívání tučných jídel.
Projevuje se napjatými nervy, neschopností pracovat, chabým a neužitečným myšlením. Prchlivý a zlostní lidé stávají se povahově horšími a připravují svému okolí bolestné chvíle. Z domácích prostředků na chatrné nervy dobře působí vaječné žloutky smíchané s medem, třikrát denně po lžičce.
Ze zeleniny rajská jablíčka, z ovoce pak zvláště meruňky, špendlíky a pomeranče. Masa jen bílá a veškeré pokrmy jen málo solené a zcela bez koření. Alkohol jest ničitelem nervů. Nervozitu zmírňuje pobyt v lesích a horách, dále neunavující tělocvičení a střídmý a klidný život.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.